Nowa substancja psychoaktywna w Polsce. GIS ostrzega: doprowadza do zatruć, a nawet zgonów

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed nową substancją psychoaktywną, mającą zwykle postać proszku lub kryształów. GIS przypomina też o niebezpieczeństwie związanym z nowymi narkotykami, zwanymi popularnie "dopalaczami"

Dopalacze, Fot. PAP/Marcin Bielecki
Dopalacze, Fot. PAP/Marcin Bielecki

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed nową substancją psychoaktywną, mającą zwykle postać proszku lub kryształów. GIS przypomina też o niebezpieczeństwie związanym z nowymi narkotykami, zwanymi popularnie „dopalaczami”.

GIS podał w poniedziałek, że od kilku miesięcy obserwuje się niepokojący wzrost liczby identyfikacji na polskim rynku niebezpiecznej substancji α-PHiP (α-pirolidynoizoheksanofenon), spotykanej także pod nazwami α-PiHP, 4-Me-PVP, 4’M-PVP, „Funky”, „A-PiHP”.

Ten syntetyczny katynon jest sklasyfikowany jako nowa substancja psychoaktywna i zawarty w załączniku do rozporządzenia Ministra Zdrowia z 17 sierpnia 2018 r. w sprawie wykazu substancji psychotropowych, środków odurzających oraz nowych substancji psychoaktywnych.

Związek – jak wyjaśnia GIS – jest analogiem substancji psychotropowych α-PVP i α-PHP (grupa II-P). Ze względu m.in. na opóźnione działanie w porównaniu do α-PVP, substancja α-PHiP stwarza wysokie ryzyko przedawkowania i śmierci.

Stosowana samodzielnie, jak i w skojarzeniu z innymi substancjami, α-PHiP była przyczyną poważnych zatruć, a nawet zgonów. Inspektorat wskazał, że ta silnie uzależniająca substancja przybiera głównie postać proszku, kryształów.

Po zażyciu α-PHiP może wystąpić nadmierne pobudzenie, halucynacje, urojenia, psychozy, bezsenność, brak łaknienia i pragnienia, nudności, światłowstręt, szczękościsk, zaburzenia pracy serca (arytmie), przyśpieszenie pracy serca (tachykardia), zwężenie naczyń krwionośnych (wazokonstrukcja), podwyższenie ciśnienia tętniczego, ból w klatce piersiowej, problemy z oddychaniem, duszność, a także zgon.

Główny Inspektor Sanitarny przypomina w komunikacie o niebezpieczeństwie związanym z użyciem nowych narkotyków, zwanych popularnie „dopalaczami”.  Takie produkty – jak wskazał GIS – są oferowane w postaci m.in. proszku, kryształów, znaczków, tabletek lub liquidów do palenia. Nie posiadają gwarancji składu i ilości substancji czynnej, a co istotne, mogą zawierać niezadeklarowane i niebezpieczne zanieczyszczenia, które zwiększają ryzyko wystąpienia poważnych zatruć, a nawet zgonów. GIS alarmuje, że zażywanie ich to narażanie się na utratę zdrowia lub życia.

Leave a Reply