NIK Banasia oskarża Elewarr! Wiceminister rolnictwa interweniuje!

Polska spółka od czasu kiedy jej prezesem został dr Daniel Alain Korona odbiła się od dna i przynosi spore zyski. Mimo sukcesów, którymi może się pochwalić, w najnowszym raporcie NIK Mariana Banasia stwierdził, że zarządzanie Elewarrem było nieprawidłowe i sprawę zgłosił do prokuratury.

Spółka Elewarr i jej początki

Spółka Elewarr utworzona została w 1992 roku Prezesa Agencji Rynku Rolnego. Celem spółki miało być zarządzanie elewatorami zbożowymi przejętymi przez Agencję. Chociaż na początku spółka przynosiła zyski, po wejściu Polski do Unii Europejskiej jej pozycja znacznie spadła. Również za czasów prezesury Bogdana Drechny (rządy Ministra Krzysztofa Jurgiela) kilka lat temu, spółka przynosiła milionowe straty. Od kiedy prezesem Elewarr został dr Daniel Alain Korona wszystko zaczęło iść w coraz to lepszym kierunku, a Elewarr zaczęła zyskiwać. Jednak pomimo licznych sukcesów, które odnotowała spółka dzięki przejęciu jej przez dr Koronę coraz częściej atakowana była zarówno przez byłego prezesa Drechnę, jak rolniczy portal Farmer.pl, a aktualnie przez NIK Mariana Banasia.

Elewarr, a raport NIK-u

NIK Mariana Banasia poinformował ostatnio, że według stworzonego raportu NIK dopatrzył się nieprawidłowości w polskiej spółce Elewarr. Z tego też powodu, spółka zgłoszona zostanie do prokuratury.

Elewarr wydał już oświadczenia ws. raportu NIK-u. Zapewniając, że jeżeli sprawa pojawi się w prokuraturze Elewarr udostępni wszelkie, potrzebne dokumenty w celu jak najszybszego wyjaśnienia całej sprawy.

„Spółka informuje, że pod aktualnym zarządem uzyskała dodatni wynik finansowy zarówno w roku obrotowym 2018/19 (0,93 mln zł) jak i w 2019/20 (1,676 mln zł). Wstępne prognozy, na dzień dzisiejszy, dotyczące wyniku Spółki na bieżący rok obrotowy są również pozytywne”

-takie informacje możemy również przeczytać w oświadczeniu spółki.

Jak już wcześniej wspominaliśmy od kiedy spółka Elewarr  przynosi zyski coraz częściej pojawiają się też na nią ataki, zarówno ze strony byłego prezesa Elewarru- Bogdana Drechny, jak i portalu rolniczego Farmer.pl, który jak informuje dr Daniel Alain Korona napisał już przeszło 30 artykułów na temat spółki.

Ciekawy wątek ataku portalu rolniczego na spółkę Elewarr

Bardzo interesujące jest, że na temat spółki portal Farmer napisał już przeszło 30 artykułów. Jeszcze ciekawszy może być fakt, że większość artykułów napisanych jest przez dziennikarkę – Marzenę Pokorę Kalinowską.

„Tak, od chwili mojego powołania Farmer.pl napisał ponad 30 artykułów dotyczących Elewarru, prezesa lub wiceprezesa Spółki. Chyba o żadnej Spółce, o żadnym prezesie spółki tyle nie piszą. A tak naprawdę, zaczęli ataki na nas po tym jak nie przedłużyłem umowę zlecenia z ekspertem, którego prognozy rozminęły się z rzeczywistością, który był publicystą farmer.pl i znajomym b. prezesa. Każdy wyciągnie sobie z tego faktu logiczny wniosek”

-powiedział w jednym z wywiadów dla portalu wPrawo.pl – dr Daniel Alain Korona.

Portal zarzucał też prezesowi spółki promowanie się za pieniądze podatnika.

„(…) Elewarr nie otrzymuje żadnych dotacji z budżetu państwa, finansujemy się z sami z pieniędzy przez nas zarobionych z handlu zbożem i rzepakiem oraz z usług głównie składowania. A Spółka pod tym zarządem mnie jako prezesa i Moniki Parafianowicz jako wiceprezesa, dwa lata z rzędu (2018/19, 2019/20) ma dodatni wynik finansowy”

-dodał dr Korona w rozmowie z wPrawo.pl.

„Farmer.pl przeszedł jednak samego siebie dopiero w tym roku. 11 lutego ponownie za pióro chwyciła Marzena Pokora-Kalinowska, która w artykule o tytule „Korona sprzedał perłę Elewarru” przypisała prezesowi Elewarru sprzedaż elewatora, którego – uwaga – Elewarr nie był właścicielem!”

-mówił dr Korona w jednym z wywiadów z portalem wSwiecie24.pl.

Sprawą zajął się wiceminister rolnictwa

Sprawą dotyczącą raportu NIK-u ws spółki Elewarr zajął się już nawet wiceminister rolnictwa – Szymon Giżyński. Napisał on obszerne pismo do – prezesa NIK-u Mariana Banasia.

„Odnosząc się do stanowiska Najwyższej Izby Kontroli dotyczącego działania spółki ELEWARR w zakresie skupu oraz przechowywania zbóż i rzepaku trudno się zgodzić z twierdzeniem, że działania spółki ELEWARR były nieefektywne i nieskuteczne”

-pisze wiceminister rolnictwa.

foto: gov.pl/Wikipedia

Źródło: elewarr.pl/ komunikat prasowy

Pasjonatka rozmów na tematy społeczne i dociekliwa dziennikarka. W przeszłości związana z pracą dla Parlamentu Europejskiego. Absolwentka Doradztwa politycznego i publicznego. Aktualnie studentka kierunku Politologia na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Należy do kół naukowych: Stosunków Międzynarodowych oraz Doradztwa Politycznego. W wolnych chwilach gra na skrzypcach i słucha utworów Violetty Villas i Ymy Sumac.

4 KOMENTARZE

      • Tygodnik UważamRze nr 13/2013 “Premier wie, ale umywa ręce” s 24 Wywiad Daniela Alaina Korony, który zwracał się do Donalda Tuska o pomoc, bo z niego taki dobry fachowiec, że 3 miesiące był prezesem. W wywiadzie opowiada, że w zarządzaniu Elewarrem przeszkadzał mu ś.p. Przemysław Gosiewski, bo “chcieli mieć swoich ludzi”. Naruszył kult osoby zmarłej. Po prostu cmentarna (…)

Leave a Reply