Niemowlęta mają co najmniej 10 razy więcej mikroplastiku w organizmie niż dorośli! [BADANIE 2021]

Badanie zatytułowane „Występowanie politereftalanu etylenu i mikroplastików poliwęglanowych w kale niemowląt i dorosłych” zostało opublikowane 22 września 2021r. i miało na celu rzucenie światła na skalę narażenia ludzi na mikroplastik.

Niemowlęta mają co najmniej 10 razy więcej mikroplastiku w organizmie niż dorośli! [BADANIE 2021]

Według ostatnich badań opublikowanych w American Chemical Society, niemowlęta mają co najmniej 10 razy więcej mikroplastiku niż dorośli. Wyższe jego wartości można przypisać używaniu przez nie zabawek do żucia, takich jak smoczki, kubki niekapkowe i inne plastikowe zabawki i przybory, które są uważane za bezpieczniejsze dla niemowląt niż szkło, ponieważ trudno je stłuc.

Badanie zatytułowane „Występowanie politereftalanu etylenu i mikroplastików poliwęglanowych w kale niemowląt i dorosłych” zostało opublikowane 22 września 2021r. i miało na celu rzucenie światła na skalę narażenia ludzi na mikroplastik.

Mikrodrobiny plastiku to cząstki plastiku składające się z mieszanin polimerów i dodatków funkcjonalnych, które mierzą mniej niż 5 milimetrów.

Badania Rządowych Agencji Zdrowia Potwierdzają: Odra Przenoszona Przez Osoby Zaszczepione

Znajdują zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu, od kosmetyków po środki piorące i stanowią zagrożenie dla środowiska, ponieważ nie ulegają łatwo biodegradacji.

Naukowcy odkryli mikrodrobiny plastiku w morzach, kurzu, deszczówce, żywności i wodzie pitnej, a w rezultacie w ludzkim kale.

W najnowszym badaniu naukowcy przyjrzeli się stężeniu politereftalanu etylenu (PET), który jest szeroko stosowany do pakowania żywności i napojów, a także do produkcji odzieży, oraz poliwęglanu (PC) używanego między innymi do produkcji plastikowych zabawek wśród dorosłych i niemowląt.

Naukowcy przeanalizowali próbki kału, aby znaleźć stężenia mikroplastiku w trzech smółkach – najwcześniejszym stolcu, który wypełnia jelita dziecka przed urodzeniem – oraz sześciu próbkach kału niemowląt i 10 dorosłych, które zostały pobrane ze stanu Nowy Jork.

Zarówno PET, jak i PC MPs znaleziono w niektórych próbkach smółki i we wszystkich próbkach kału niemowląt, a także w większości próbek dorosłych, ale w znacznie niższych stężeniach niż u niemowląt.

Znaleźliśmy znaczące różnice we wzorach dwóch rodzajów mikroplastików między kałem niemowląt i dorosłych – napisali naukowcy w swoim artykule.

Stężenia PET były znacznie wyższe w kale niemowląt niż w kale dorosłych, podczas gdy stężenia mikroplastików PC nie różniły się znacząco między dwiema grupami wiekowymi.

Uważano, że mikroplastik mierzony w kale niemowląt i dorosłych pochodzi głównie ze źródeł dietetycznych – powiedzieli.

Naukowcy odkryli, że kał niemowląt zawierał średnio ponad 10 razy więcej PET niż kał dorosłych.

Zauważyli jednak, że wielkość próby była zbyt mała, aby ostatecznie ustalić uzasadnienie istotnej różnicy między nimi.

Naukowcy uważają, że wyższe wartości MP znalezione u niemowląt można przypisać używaniu przez nie zabawek do żucia, takich jak smoczki, kubki niekapkowe i inne plastikowe zabawki i przybory, które są uważane za bezpieczniejsze dla niemowląt niż szkło, ponieważ trudno je stłuc.

WAŻNE! UK: Szczepionki dla niemowląt śmiertelnym zagrożeniem. Zespół naukowców przebadał poziomy aluminium. Wyniki są przerażające!

Wiadomo, że jednoroczne niemowlęta często używają do ust produktów i ubrań z tworzyw sztucznych. Ponadto badania wykazały, że mieszanka dla niemowląt przygotowana w butelkach PP może uwalniać miliony mikrodrobin plastiku, a wiele przetworzonych pokarmów dla niemowląt jest pakowanych w plastikowe pojemniki, które stanowią kolejne źródło narażenia u jednorocznych niemowląt – napisali naukowcy.

Autorzy zauważyli również, że dzieci przebywają na dywanach, które zazwyczaj zawierają przenoszone mikroplastiki.

Ponadto tekstylia są źródłem mikroplastiku PET. Niemowlęta często żują i ssą ścierki, dlatego narażenie tej grupy wiekowej na mikroplastik obecny w tekstyliach jest większym problemem.

Nasze dane dostarczają podstawowych dowodów na dawki ekspozycji na mikroplastik u niemowląt i dorosłych oraz potwierdzają potrzebę dalszych badań na większej próbie, aby potwierdzić i rozszerzyć nasze odkrycia – dodali naukowcy.

Leave a Reply