Niemieckie media: Rząd doprowadził do chaosu podczas pandemii. „Polityczny teatr małp”

Niemiecki portal RND krytykuje w poniedziałek władze za dopuszczenie do chaosu w kraju wywołanego pandemią koronawirusa. "Od 1949 roku działy się najróżniejsze rzeczy (...). Tak skomplikowanej sytuacji (...) - nie widziano nigdy wcześniej" - pisze RND.

Niemiecki portal RND krytykuje w poniedziałek władze za dopuszczenie do chaosu w kraju wywołanego pandemią koronawirusa. „Od 1949 roku działy się najróżniejsze rzeczy (…). Tak skomplikowanej sytuacji (…) – nie widziano nigdy wcześniej” – pisze RND.

„Rządy federalny i landowe doprowadziły kraj do sytuacji chaosu podczas kryzysu koronawirusa”- ocenia portal. „Nadszedł czas, by prezydent federalny Frank-Walter Steinmeier zainterweniował i przypomniał zainteresowanym o ich politycznej odpowiedzialności. Ponieważ najwyraźniej nie ma już nikogo, kto miałby władzę i wolę, by odwrócić bieg wydarzeń. Dlatego głowa państwa powinna teraz wywrzeć odpowiednią presję” – uważa publicysta Markus Decker.

„W którym kierunku, to oczywiste. Celem musi być utrzymanie kraju w ryzach do czasu, aż liczba szczepień osiągnie poziom, który zasadniczo pozbawi wirusa jego siły. Powinno to zająć kolejne dwa miesiące” – proponuje autor.

Trzeba zapobiec ponownemu pogrążeniu się w chaosie

Można osiągnąć ten cel „dzięki temu, że rządy federalne i landowe – pod presją prezydenta – wezmą się w garść. Warunkiem wstępnym byłoby dobre i przejrzyste przygotowanie kolejnej konferencji premierów [spotkanie kanclerz Angeli Merkel z premierami krajów związkowych – przyp. red.], aby zapobiec ponownemu pogrążeniu się w chaosie” – pisze RND. Do spotkania powinno dojść „najpóźniej w tygodniu po Wielkanocy”.

Jeśli to się nie uda „pani kanclerz – która i tak nie ma już wiele do stracenia – będzie musiała wziąć stery w swoje ręce. Ekspert w dziedzinie prawa konstytucyjnego Christoph Moellers właśnie wyjaśnił, w jaki sposób. Na podstawie art. 74 konstytucji rząd federalny może decydować (…) o treści, długości i innych szczegółach zamknięcia na mocy prawa federalnego bez porozumienia z premierami krajów związkowych. Po prostu musiałaby to zrobić” – przekonuje Decker.

„Zasłużyli na to obywatele, a zwłaszcza lekarze i pielęgniarki na oddziałach koronawirusowych. Nie zasługują na polityczny teatr małp, który jest im teraz oferowany” – konkluduje autor.

Leave a Reply