Niemiecki minister finansów: Nie popieramy zadłużenia się UE na rzecz odbudowy Ukrainy

Minister finansów Niemiec Christian Lindner powiedział, że rząd RFN nie popiera kolejnego wspólnego zadłużenia się UE na rzecz odbudowy Ukrainy, na wzór mechanizmu wykorzystanego do "wsparcia" unijnej gospodarki po pandemii Covid-19. Rozwiązanie takie rozważa Komisja Europejska.

Christian Lindner, Fot. PAP/EPA/SASCHA STEINBACH
Christian Lindner, Fot. PAP/EPA/SASCHA STEINBACH

Minister finansów Niemiec Christian Lindner powiedział, że rząd RFN nie popiera kolejnego wspólnego zadłużenia się UE na rzecz odbudowy Ukrainy, na wzór mechanizmu wykorzystanego do “wsparcia” unijnej gospodarki po pandemii Covid-19. Rozwiązanie takie rozważa Komisja Europejska.

“Niemcy nie zgadzają się na dodatkowy fundusz, wzorowany na mechanizmie Next Generation EU” – oznajmił Lindner, który wypowiadał się na marginesie spotkania w Bonn ministrów finansów i prezesów banków centralnych państw G7.

Zdaniem niemieckiego ministra, fundusz odbudowy UE finansowany wspólnym zadłużeniem powstał w “unikalnej sytuacji”, a ponadto “nie został nawet jeszcze wykorzystany”.

Rząd Niemiec “nie popiera” podobnego rozwiązania dla Ukrainy i skłania się ku klasycznym metodom wspierania krajów trzecich, w oparciu o unijne środku budżetowe.

KE zaproponowała stworzenie wspólnego instrumentu finansowego na rzecz Ukrainy w połowie maja, argumentując, że można się już “oprzeć na doświadczeniu zdobytym przez UE” podczas konstruowania planu odbudowy na podstawie niestosowanego wcześniej wspólnego zadłużenia.

Przeciwne takiemu rozwiązaniu są wszystkie tzw. państwa oszczędne Unii, czyli Holandia, Dania, Austria i Szwecja – przypomina AFP.

Leave a Reply