Niemcy zapłacą za ludobójstwo w Afryce ponad miliard euro

Niemcy sfinansują projekty warte 1,1 mld euro w Namibii. Ma być to zadośćuczynienie za zbrodnie ludobójstwa i grabieże.

Niemcy zapłacą za ludobójstwo w Afryce ponad miliard euro

Niemcy sfinansują projekty warte 1,1 mld euro w Namibii. Ma być to zadośćuczynienie za zbrodnie ludobójstwa i grabieże.

Kraje Afryki wciąż walczą o odszkodowania za ludobójstwa dokonywane przez Europejczyków. Jednak ich walka zaczyna przynosić efekty.

Jak donosi agencja Reuters, Niemcy zamierzają zadośćuczynić za ludobójstwo i grabieże w Namibii. Chodzi o wydarzenia sprzed ponad 100 lat w ówczesnej Niemieckiej Afryce Południowo-Zachodniej.

W ramach zadośćuczynienia Niemcy zgodziły się na sfinansowanie w Namibii w ciągu najbliższych 30 lat projektów o wartości 1,1 mld euro. Sprawa wyszła na jaw z namibijskich mediów.

Środki zostaną wydane na projekty infrastrukturalne, medyczne i szkoleniowe na rzecz społeczności, które ucierpiały z rąk Niemców.

W latach 1904-1908 na terenie niemieckiej kolonii dziesiątki tysięcy przedstawicieli ludów Herero i Nama zginęły z rąk sił kolonialnych. Ci, którzy przeżyli, zostali wygnani, byli przetrzymywani w obozach i zmuszani do niewolniczej pracy.

W 1985 roku podkomisja praw człowieka ONZ opublikowała raport, określający eksterminację obu plemion jako pierwsze ludobójstwo w XX wieku.

Niemiecka Afryka Południowo-Zachodnia istniała w latach 1884-1915. Po I wojnie światowej została przekazany Południowej Afryce jako terytorium mandatowe Ligi Narodów.

Niemcy: Odszkodowanie dla żołnierzy dyskryminowanych w wojsku za „orientację seksualną”

Natomiast Namibia uzyskała niepodległość w 1990 roku.

Rzecznik prezydenta Namibii Alfredo Hengari przekazał, że wspólna deklaracja porozumienia niemiecko-namibijskiego została uzgodniona przez wysłanników obu państw 15 maja. Porozumienie zostało wypracowane podczas dziewiątej rundy negocjacji, rozpoczętych w 2015 roku.

Rzecznik niemieckiego MSZ, pytany o te doniesienia, stwierdził krótko, że minister poinformował rząd o aktualnym stanie negocjacji. Oświadczył jednocześnie, że Niemcy dotrzymują zobowiązania do utrzymania poufności w sprawie umowy z Namibią.

Co ciekawe, przywódca Herero Vekuii Rukoro uznał, że wobec ogromu krzywd, jakich członkowie obu plemion doznali z rąk Niemiec, takie zadośćuczynienie jest niewystarczająca.

Leave a Reply