Niemcy: Odwołano tysiące szczepień preparatem AstraZeneca

Gazeta "Frankfurter Allgemeine Zeitung" doniosła w środę, że od wstrzymania w poniedziałek przez Niemcy szczepień preparatem brytyjsko-szwedzkiej firmy AstraZeneca, w całym kraju odwołano tysiące wizyt w punktach szczepień.

Gazeta „Frankfurter Allgemeine Zeitung” doniosła w środę, że od wstrzymania w poniedziałek przez Niemcy szczepień preparatem brytyjsko-szwedzkiej firmy AstraZeneca, w całym kraju odwołano tysiące wizyt w punktach szczepień.

Dziennik poinformował, że do momentu zawieszenia szczepień preparatem spółki AstraZeneca zaszczepiono 1,7 mln osób. Na przykład, w miastach Gera i Erfurt w landzie Turyngia zniszczono 200 dawek szczepionki oraz odwołano 1100 wizyt w punktach szczepień.

Z drugiej strony, premier Bawarii Markus Soder przekazał, że dostaje wiele zgłoszeń od mieszkańców landu, którzy chcieliby zostać zaszczepieni AstraZeneką na własne ryzyko.

W środę miało odbyć się spotkanie władz krajów związkowych oraz federalnych, na którym miano omówić kwestie związane z programem szczepień przeciwko Covid-19, zostało jednak przeniesione na piątek, co spotkało się z krytyką ze strony opozycji. Lider partii liberalnej FDP Christian Lindner określił, że to „dramatycznie zła decyzja”. Spotkanie miało dotyczyć przede wszystkim kwestii szczepień lekarzy rodzinnych.

Niemcy, Francja, Włochy, Hiszpania i Cypr zawieszają szczepienia preparatem AstraZeneca

Niemcy w poniedziałek poszły za przykładem innych krajów i wstrzymały szczepienia preparatem AstraZeneca. Ministerstwo zdrowia wdraża tym samym zalecenie Instytutu Paula Ehrlicha, niemieckiego regulatora ds. szczepionek. Po nowych doniesieniach o zakrzepicy żył w związku ze szczepieniami w Europie Instytut uznał, że konieczne są dalsze badania. Minister zdrowia Jens Spahn podkreślał, że jest to decyzja podjęta zapobiegawczo.

Leave a Reply