Niedzielski: od 1 czerwca Polska przystąpiła do systemu unijnych certyfikatów covidowych

Od 1 czerwca Polska przystąpiła do systemu unijnych certyfikatów covidowych – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Segregacja sanitarna zaczyna się w Polsce. Jaka będzie skala dyskryminacji niezaszczepionych?

Niedzielski: od 1 czerwca Polska przystąpiła do systemu unijnych certyfikatów covidowych

Od 1 czerwca Polska przystąpiła do systemu unijnych certyfikatów covidowych – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Segregacja sanitarna zaczyna się w Polsce. Jaka będzie skala dyskryminacji niezaszczepionych?

“Dzisiaj, 1 czerwca, Polska przystępuje do systemu unijnych certyfikatów covidowych. To system stworzony przez Komisję Europejską, po to, by móc ułatwić swobodne podróżowanie po Unii Europejskiej właśnie podczas pandemii” – powiedział Niedzielski na wtorkowej konferencji prasowej.

Jak tłumaczył, certyfikat tego typu to “elektroniczny dowód” m.in. na to, że dana osoba przebyła chorobę. “Drugi obszar, w którym certyfikaty będą wydawane, to jest kwestia negatywnego wyniku testu na COVID-19” – dodał. Podkreślił, że mowa wyłącznie o testach PCR. “Komisja Europejska nie zdecydowała się jeszcze na włączenie testów antygenowych do tych, które potwierdzają status osoby niezakażonej” – powiedział.

Jak wskazał, trzeci typ certyfikatu, to certyfikat, który potwierdza fakt zaszczepienia przeciwko COVID-19.

“Polska znalazła się w grupie siedmiu krajów, które od dzisiaj są podłączone do systemu unijnego i już nie testują, a w zasadzie używają możliwości wydawania certyfikatu, który jest zgodny ze wszystkimi standardami” – powiedział Niedzielski.

Podkreślił, że certyfikat możemy pobrać za pomocą Internetowego Konta Pacjenta. “On ma dwie wersje – wersję elektroniczną, która jest dostępna z poziomu Internetowego Konta Pacjenta. Ale jest tam również tradycyjny dokument w formacie PDF, który można wydrukować i który zawiera wszystkie te same informacje, które są zapisane w kodzie QR” – powiedział minister.

Niemcy coraz częściej szukają na czarnym rynku fałszywych certyfikatów szczepienia przeciw COVID-19

Do 25 czerwca zostanie opracowana możliwość prezentowania certyfikatu UCC w aplikacji Moje IKP

Do 25 czerwca opracujemy możliwość prezentowania unijnego certyfikatu Covid-19 (UCC) w aplikacji Moje IKP, czyli odpowiednika Internetowego Konta Pacjenta na urządzeniu mobilnym – poinformował  minister zdrowia Adam Niedzielski.

Jak zaznaczył Niedzielski elektroniczna wersja unijnego certyfikatu Covid-19 jest dostępna w Internetowym Koncie Pacjenta w jego tradycyjnej formule dostępnej z komputera.

“Już niedługo, bo planujemy, że do 25 czerwca, opracujemy również możliwość prezentowania tego certyfikatu w aplikacji Moje IKP, czyli odpowiednika Internetowego Konta Pacjenta na urządzeniu mobilnym” – poinformował.

Dodał, że w tym samym terminie będzie możliwość pokazania tego certyfikatu w aplikacji M-obywatel. “Czyli na razie jest tradycyjne konto, dające możliwość wyświetlania na urządzeniu mobilnym QR kodu, (…) albo tradycyjny wydruk” – wyjaśnił.

Konrad Szymański: Polska zdecydowanie popiera prace nad stworzeniem wzajemnie uznawanego certyfikatu szczepienia

Certyfikat szczepienny będzie obowiązywał przez rok

Obowiązywanie certyfikatu szczepiennego wynosi rok. Potwierdzenie zielonego statusu następuje czternaście dni po drugiej dawce, bądź pierwszej dawce, jeżeli jest to szczepienie jednodawkowe – powiedziałminister zdrowa Adam Niedzielski.

Certyfikat szczepienny będzie obowiązywał przez rok, przy czym “standardem europejskim jest to, że ten status – niezależenie od tego, kiedy było wykonane pierwsze, czy drugie szczepienie – potwierdzenie zielonego statusu, czyli możliwości przekroczenia granicy bez wykonywania testu, czy obowiązku odbycia kwarantanny – następuje czternaście dni po drugiej dawce, bądź pierwszej dawce, jeżeli jest to szczepienie jednodawkowe”.

Minister Niedzielski odniósł się także do kwestii testowania. “Status zielony dla certyfikatu jest w ciągu 48 godzin od wykonania testu PCR”.

Wyjaśnił, że w przypadku osób, które przechorowały COVID-19 status ozdrowieńca wchodzi w życie po 11 dniach od wykonania badania. Wówczas ten “status się uaktywnia i trwa 180 dni” – wskazał szef resortu zdrowia.

Powiedział, że w tej chwili trwa proces akceptacji aplikacji, która pozwala na odczyt certyfikatu.

Zalety certyfikatów COVID-19 – brak kwarantanny i testów po przekroczeniu granicy

Najważniejszą zaletą posiadania certyfikatu COVID-19 jest to, że po przekroczeniu granicy nie będziemy musieli każdorazowo wykonywać testu na obecność koronawirusa lub odbywać kwarantanny – wskazał  minister zdrowia Adam Niedzielski.

Niedzielski podkreślił, że certyfikaty są opracowane na zasadzie wystandaryzowanej formuły, która będzie obowiązywała w całej UE od 1 lipca.

“Najważniejszą zaletą posiadania certyfikatu potwierdzającego szczepienie jest to, że przekraczając granicę nie musimy każdorazowo wykonywać testu, wystarczy okazanie tego certyfikatu po to, żeby nie podlegać kwarantannie” – przekonywał minister.

“Standardem we wszystkich krajach Europy jest to, że jeśli ktoś nie ma wykonanego testu, nie będzie miał certyfikatu, to siłą rzeczy będzie musiał po przekroczeniu granicy odbywać kwarantannę, która jest określona według zasad narodowych” – dodał szef MZ.

Leave a Reply