Negocjacje Putin-Erdogan. Będzie pogłębienie współpracy

Prezydenci Turcji i Rosji podkreślili w piątek gotowość pogłębienia współpracy między krajami "pomimo obecnych wyzwań na arenie regionalnej i globalnej" - poinformowała agencja Reutera po 4-godzinnych rozmowach Recepa Tayyipa Erdogana i Władimira Putin w Soczi nad Morzem Czarnym.

Recep Tayyip Erdogan, Władimir Putin. Fot. PAP/EPA/VYACHESLAV PROKOFYEV
Recep Tayyip Erdogan, Władimir Putin. Fot. PAP/EPA/VYACHESLAV PROKOFYEV

Prezydenci Turcji i Rosji podkreślili w piątek gotowość pogłębienia współpracy między krajami “pomimo obecnych wyzwań na arenie regionalnej i globalnej” – poinformowała agencja Reutera po 4-godzinnych rozmowach Recepa Tayyipa Erdogana i Władimira Putin w Soczi nad Morzem Czarnym.

Prezydenci zgodzili się również wzmocnić dwustronną wymianę gospodarczą. Stwierdzili, że ich “konstruktywna współpraca” odegrała ważną rolę w umożliwieniu morskiego eksportu zboża blokowanego w portach na południu Ukrainy od początku inwazji Rosji przeciwko temu państwu.

W wydanym wspólnie oświadczeniu Erdogan i Putin również zwrócili uwagę na konieczność “pełnej implementacji porozumienia stambulskiego, pozwalającego m.in. na nieprzerwany eksport rosyjskiego zboża, nawozów i surowców niezbędnych do ich produkcji”.

Liderzy osiągnęli także porozumienie w sprawie pokrycia przez Turcję części opłat za import rosyjskiego gazu w rublach – podał Reuters.

Prezydenci podkreślili determinację obu państw w walce przeciwko organizacjom terrorystycznym w Syrii. Przed samym spotkaniem z Putinem turecki prezydent oznajmił, że koordynacja działań obu państw “przyniesie ulgę rejonowi Bliskiego Wschodu”. Erdogan dodał, że Turcja ceni współpracę z Rosją w kwestii zwalczania terroryzmu.

Leave a Reply