NATO: Na lotnisku w Kabulu i wokół niego zginęło łącznie co najmniej 20 osób [VIDEO]

Co najmniej 20 osób zginęło w ciągu ostatniego tygodnia w Kabulu na lotnisku i w jego okolicach - powiedział Reuterowi w niedzielę przedstawiciel NATO. "Skupiamy się na jak najszybszej ewakuacji wszystkich cudzoziemców" – stwierdził urzędnik.

NATO: Na lotnisku w Kabulu i wokół niego zginęło łącznie co najmniej 20 osób [VIDEO]

Co najmniej 20 osób zginęło w ciągu ostatniego tygodnia w Kabulu na lotnisku i w jego okolicach – powiedział Reuterowi w niedzielę przedstawiciel NATO. „Skupiamy się na jak najszybszej ewakuacji wszystkich cudzoziemców” – stwierdził urzędnik.

Urzędnik, który zastrzegł anonimowość dodał też, że siły NATO utrzymują odległość od zewnętrznych obszarów lotniska w Kabulu, „aby zapobiec jakimkolwiek starciom z talibami”.

Od zajęcia przez talibów Kabulu 15 sierpnia w porcie lotniczym w afgańskiej stolicy panuje chaos. Tysiące osób chcących opuścić kraj gromadzą się na lotnisku i w jego okolicach.

Brytyjskie ministerstwo obrony poinformowało w niedzielę, że w napierającym tłumie, próbującym dostać się na lotnisko w Kabulu, zginęło siedmiu afgańskich cywilów. Jak później wyjaśniono, do zgonów doszło w sobotę.

Według świadków, na których powołała się agencja Reutera, w niedzielę rano w okolicach lotniska talibowie strzelali w powietrze i używali pałek, żeby zebrani tam ludzie ustawili się w rzędy. Świadkowie twierdzą, że nikt nie odniósł poważniejszych obrażeń, a przed głównymi wejściami na lotnisko uformowały się długie kolejki.

Jeden z przywódców talibów: na lotnisku zarządzanym przez Amerykanów panuje anarchia

Przedstawiciel islamistycznego ugrupowania odnosząc się do sytuacji w okolicach lotniska w Kabulu powiedział w niedzielę, że „poradzenie sobie z chaosem przed lotniskiem w Kabulu to złożone zadanie”.

Także w niedzielę w opublikowanym w internecie nagraniu jeden z przywódców talibów Amir Chan Muttaki za sytuację na lotnisku skrytykował Stany Zjednoczone. Opisał działania USA jako „tyranię”, mimo że – jak zaznaczyła agencja AP – to talibscy bojownicy bili i strzelali do tych, którzy próbowali dostać się na lotnisko w ciągu ostatniego tygodnia.

„Cały Afganistan jest bezpieczny, ale na lotnisku zarządzanym przez Amerykanów panuje anarchia” – powiedział.

Przedstawiciel talibów, który zastrzegł anonimowość zapowiedział także, że „dowódcy talibscy w najbliższych kilku dniach mają spotkać się z byłymi gubernatorami i urzędnikami z ponad 20 z 34 prowincji Afganistanu, aby zagwarantować im bezpieczeństwo i zabiegać o współpracę”.

„Nie zmuszamy żadnego byłego urzędnika państwowego do przyłączenia się lub udowodnienia nam lojalności, mają oni prawo opuścić kraj, jeśli chcą” – wskazał Reuterowi.

Leave a Reply