NASA szuka kandydatów do pracy „w warunkach marsjańskich”

"Mars wzywa!" - takim hasłem kusi ochotników do pracy ogłoszenie opublikowane przez NASA. Praca jest dość nietypowa, chodzi bowiem o życie na Marsie, a w zasadzie w stworzonym na potrzeby badań środowisku, w którym panują warunki przypominające te na Czerwonej Planecie.

NASA szuka kandydatów do pracy

„Mars wzywa!” – takim hasłem kusi ochotników do pracy ogłoszenie opublikowane przez NASA. Praca jest dość nietypowa, chodzi bowiem o życie na Marsie, a w zasadzie w stworzonym na potrzeby badań środowisku, w którym panują warunki przypominające te na Czerwonej Planecie.

“NASA poszukuje czterech osób do życia w symulowanym habitacie Marsa przez rok” – czytamy w oficjalnym ogłoszeniu na stronie NASA. Co kryje się pod tą wciąż dość tajemniczą ofertą? Chętni, wobec których wymagania są dość spore, mieliby wziąć udział w pierwszej z trzech misji Crew Health and Performance Exploration Analog, będącej symulacją pobytu na obcej planecie. Wybrańcy będą zamieszkiwać coś, co NASA nazywa Mars Dune Alpha, czyli swoiste marsjańskie mieszkanie. W istocie to przestrzeń wydrukowana w technologii 3D o powierzchni ponad 500 metrów kwadratowych, w której panują warunki podobne do tych na Marsie.

Podczas każdej z misji czterej członkowie załogi będą mieszkać i pracować w tym specjalnym module, za pomocą którego będzie można symulować wyzwania misji na Marsa, w tym ograniczenia zasobów, awarie sprzętu, opóźnienia w komunikacji i inne stresujące wydarzenia. Zadania załogi mogą obejmować też symulowane spacery kosmiczne, badania naukowe, korzystanie z wirtualnej rzeczywistości i sterowanie robotami oraz wymianę komunikatów. Wyniki dostarczą ważnych danych, które posłużą do do ulepszenia systemów i opracowania rozwiązań do dalszych badań Marsa.

NASA planuje dwie misje badawcze na Wenus

“Ma to kluczowe znaczenie dla testowania rozwiązań spełniających złożone potrzeby życia na powierzchni Marsa. Symulacje na Ziemi pomogą nam zrozumieć fizyczne i psychiczne wyzwania, przed którymi staną astronauci” – powiedziała w oficjalnym komunikacie zamieszczonym na stronie NASA Grace Douglas, główny naukowiec projektu badawczego NASA Advanced Food Technology w NASA Johnson Space Center w Houston.

Swoje kandydatury mogą zgłaszać ludzie cieszący się świetnym zdrowiem, mają od 30 do 55 lat, są obywatelami USA lub mieszkają w tym kraju, biegle władają językiem angielskim i nie palą papierosów. Chętni muszą też mieć tytuł magistra z inżynierii, matematyki, biologii, fizyki lub informatyki. Ci, którzy mają jedynie licencjat z wyżej wymienionych dziedzin, muszą też mieć udokumentowane doświadczenie w pracy związanej z tymi dyscyplinami nauki. Rozpoczęcie misji planowane jest na początek jesieni przyszłego roku.

Leave a Reply