Nancy Pelosi w Tokio. Szef japońskiego MSZ żąda od Chin natychmiastowego przerwania manewrów wojskowych wokół Tajwanu [VIDEO]

Szef japońskiej dyplomacji Yoshimasa Hayashi, który w czwartek przebywa w Kambodży, zażądał od ChRL "natychmiastowego przerwania" manewrów wojskowych wokół Tajwanu. Ćwiczenia te są reakcją Pekinu na niedawną wizytę przewodniczącej Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi w Tajpej. Dziś z kolei amerykańska polityk odwiedziła Tokio.

Szef japońskiej dyplomacji Yoshimasa Hayashi, który w czwartek przebywa w Kambodży, zażądał od ChRL „natychmiastowego przerwania” manewrów wojskowych wokół Tajwanu. Ćwiczenia te są reakcją Pekinu na niedawną wizytę przewodniczącej Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi w Tajpej. Dziś z kolei amerykańska polityk odwiedziła Tokio.

Hayashi poinformował o tym żądaniu dziennikarzy na marginesie spotkania ministrów spraw zagranicznych państw należących do Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo Wschodniej (ASEAN) w Phnom Penh.

Kilka godzin wcześniej minister obrony Japonii Nobuo Kishi przekazał, że pięć pocisków balistycznych wystrzelonych przez Chiny uderzyło na terytorium japońskiej wyłącznej strefy ekonomicznej na morzu. Dodał, że to pierwszy taki incydent w historii dwóch krajów, a Tokio złożyło w związku z tym protest drogą dyplomatyczną.

W środę przewodnicząca Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych Nancy Pelosi gościła w Tajpej. Chiny potępiły tę wizytę, określając ją jako „poważną prowokację” i „igranie z ogniem”. W czwartek rano czasu polskiego chińskie siły zbrojne naruszyły tzw. linię mediany w Cieśninie Tajwańskiej i rozpoczęły ćwiczenia wojskowe na wodach i w przestrzeni powietrznej wokół Tajwanu.

Przewodnicząca Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych przybyła do Tokio

Pelosi przyleciała w czwartek z Seulu do Tokio, gdzie spotka się między innymi z premierem Fumio Kishidą. Japonia jest ostatnim etapem jej podróży po Dalekim Wschodzie, która objęła m.in. Tajwan – informuje agencja AFP.

Samolot Pelosi wylądował w bazie Yokota, na zachodnim przedmieściu Tokio. W piątek rano złoży ona wizytę premierowi w jego oficjalnej rezydencji, a potem, wraz z towarzyszącą jej delegacją Kongresu, spotka się ze swym odpowiednikiem, szefem japońskiej Izby Reprezentantów Hiroyuki Hosodą.

Pelosi na czele delegacji Kongresu Stanów Zjednoczonych kończy podróż po krajach Indo-Pacyfiku. Przed Japonią odwiedziła Singapur, Malezję, Tajwan i Koreę Płd.

Leave a Reply