„Najgłębszy obraz Wszechświata”. NASA i prezydent Biden pokazali pierwsze zdjęcie z teleskopu Jamesa Webba

NASA i prezydent USA Joe Biden wspólnie zaprezentowali w Białym Domu pierwsze, historyczne zdjęcie z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba. "To najgłębsze i najbardziej szczegółowe zdjęcie Wszechświata, które do tej pory wykonano (...) Pokazuje światło galaktyk, któremu dotarcie do nas zajęło wiele miliardów lat" - podkreśliła NASA.

Prezydent USA Joe Biden podczas prezentacji Fot. PAP/EPA/SHAWN THEW
Prezydent USA Joe Biden podczas prezentacji Fot. PAP/EPA/SHAWN THEW

NASA i prezydent USA Joe Biden wspólnie zaprezentowali w Białym Domu pierwsze, historyczne zdjęcie z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba. „To najgłębsze i najbardziej szczegółowe zdjęcie Wszechświata, które do tej pory wykonano (…) Pokazuje światło galaktyk, któremu dotarcie do nas zajęło wiele miliardów lat” – podkreśliła NASA.

To „historyczny dzień” – oświadczył Joe Biden.

Zdjęcie przedstawia zbiór gwiazd i galaktyk. Szef NASA Bill Nelson powiedział, że co najmniej jedna ze słabych, starszych wiązek światła pojawiających się na „tle” zdjęcia – złożonym z obrazów o różnych długościach fal świetlnych – pochodzi sprzed ponad 13 miliardów lat. „To tylko niewielka część Wszechświata” – dodał Nelson.

Kolejne zdjęcia z teleskopu Jamesa Webba NASA ma zaprezentować we wtorek po południu czasu polskiego. „Zdjęcia z teleskopu Webba przypominają światu, jak wielkich rzeczy może dokonać Ameryka” – powiedział prezydent Biden.

Teleskop Jamesa Webba to najpotężniejszy teleskop kosmiczny, jaki kiedykolwiek zaprojektowano. Jego budowa kosztowała około 10 mld dolarów. Został wystrzelony 25 grudnia 2021 roku. Posiada zwierciadło o średnicy 6,5 metra i prowadzi obserwacje w podczerwieni. Przez media został uznany za następcę Kosmicznego Teleskopu Hubble’a, który działa od ponad 30 lat.

„To nowy rozdział w badaniach naszego Wszechświata” – dodała wiceprezydent USA Kamala Harris podczas prezentacji.

Leave a Reply