
Kolejne banki obniżają chiński PKB z lewej i prawej strony, a Goldman stał się ostatnim bankiem, który to zrobił w weekend, obniżając prognozę realnego PKB na III kwartał o 3,5% do 2,3% kwartał/kwartału (wcześniej 5,8%) oraz całoroczną prognozę PKB do 8,3 % rok/roku (poprzednio 8,6%), ponieważ bank „zaczął zauważać spowolnienie w skumulowanych wynikach krajowej gospodarki ”.
Po kolejnej serii kiepskich odczytów handlowych w Chinach, oczekiwano mniejszych odchyleń we wczorajszych danych chińskich CPI i PPI. Zamiast tego stało się odwrotnie: oba odczyty były wyższe niż oczekiwano – inflacja w przemyśle (PPI) osiągnęła szczyt od 2008 r., w związku z gwałtownie rosnącymi cenami surowców – mimo że CPI nieznacznie spadł rok do roku, dzięki spadającym kosztom żywności, co jednak zostało zrekompensowane wzrostem cen produktów nieżywnościowych.

CPI: +1.0% R/R i +5.3% M/M
PPI: +9.0% R/R i +9.7% M/M
Więcej szczegółów od banku Goldman Sachs:
Główny wskaźnik CPI w Chinach zmniejszył się w lipcu do +1,0% rok do roku z +1,1% rok do roku w czerwcu, z wysokiego poziomu (ceny zasadnicze CPI wzrosły o 6,6% m/m w lipcu 2020 r.). W ujęciu miesięcznym ceny zasadnicze CPI wzrosły w lipcu o 5,3% (wyrównana sezonowo stopa roczna), wobec 1,8% m/m w czerwcu.

W ujęciu rocznym inflacja żywności spadła w lipcu do -3,7% r/r z -1,7% r/r w czerwcu. Deflacja cen wieprzowiny zwiększyła się do -43,5% r/r w lipcu z -36,5% r/r w czerwcu, chociaż spadek w kolejnym kwartale był umiarkowany. Inflacja świeżych warzyw spadła w lipcu do -4,0% rok do roku z +0,1% rok do roku w czerwcu, głównie na podstawie wysokiej podstawy. Z kolei inflacja świeżych owoców wzrosła w lipcu do 5,2% r/r (wobec 3,1% w czerwcu), przy czym dynamika kwartalna znacznie przyspieszyła.
Inflacja CPI dla towarów nieżywnościowych wzrosła w lipcu do +2,1% r/r z +1,7% r/r w czerwcu. Koszty paliwa wzrosły w lipcu o 24,7% rok do roku, z +23,6% rok do roku w czerwcu. Inflacja bazowa CPI (główna inflacja CPI z wyłączeniem żywności i energii) wzrosła w lipcu do +1,3% r/r (wobec +0,9% w czerwcu), a inflacja usług wzrosła w lipcu do +1,6% r/r (wobec 1,0% w czerwcu).
Roczna inflacja PPI wzrosła do 9,0% r/r w lipcu z +8,8% r/r w czerwcu, głównie za sprawą wyższego wzrostu kwartalnego. W ujęciu miesięcznym PPI wzrósł w lipcu o 9,7% (wyrównana sezonowo stopa roczna), wobec 6,4% w czerwcu. Inflacja PPI dóbr produkcyjnych wzrosła do 12,0% r/r w lipcu z 11,8% r/r w czerwcu, a inflacja PPI dóbr konsumpcyjnych pozostała na niezmienionym poziomie + 0,3% r/r w lipcu. Wśród głównych sektorów inflacja wzrosła najbardziej w przemyśle naftowym (w ujęciu miesięcznym wyrównanym sezonowo), następnie w górnictwie węglowym i chemicznym, natomiast inflacja w sektorach metalowym najbardziej spadła w lipcu.
W podsumowaniu Goldman Sachs czytamy, że zasadnicza inflacja CPI prawdopodobnie pozostanie na umiarkowanym poziomie rok do roku, w nadchodzących miesiącach. Dane sugerują, że spadek cen wieprzowiny w ujęciu rok do roku utrzymywał się na stałym poziomie na początku sierpnia, a roczna inflacja świeżych owoców i jaj spadła. Bank oczekuje również, że w najbliższych miesiącach roczna inflacja PPI będzie spadać, choć w najbliższym czasie może pozostać na podwyższonym poziomie.
Nawet jeśli analitycy Goldman Sachs mają rację i w jakiś sposób Chiny unikną dalszej presji inflacyjnej, pomimo zapadających się łańcuchów dostaw, jest to raczej złowieszcza – i potencjalnie stagflacyjna – ocena. Produkcja gospodarcza Chin prawdopodobnie spowolni z powodu eskalacji ryzyka wariantu Delta. Czynnik, którym Pekin będzie musiał się zająć.
Jak pisze Kriti Gupta z Bloomberga, “Pytanie brzmi, jak przełoży się to na wszystko inne”, zwłaszcza dziś rano, kiedy ceny surowców spadają, w związku z nowymi obawami dotyczącymi popytu na towary w Chinach, ponieważ import chińskiej ropy naftowej spadł w lipcu i gwałtownie spadł, w porównaniu z rekordowymi poziomami, z czerwca 2020.
“Oba kontrakty (na ropę Brent i WTI) wydają się podatne na więcej złych wiadomości na temat wirusów, koncentrując się na Chinach kontynentalnych” – powiedział w notatce analityk rynkowy OANDA, Jeffrey Halley. Analityk RBC Gordon Ramsay zgodził się, pisząc, że “Obawy dotyczące potencjalnej erozji globalnego popytu na ropę pojawiły się wraz z przyspieszeniem wskaźnika infekcji wariantem Delta”.
Rzeczywiście, ceny ropy spadły poniżej poziomu 70 dolarów za baryłkę, a jednak reakcja w zakresie rentowności, dolara i akcji wydaje się przytłumiona. Zazwyczaj korelacja pomiędzy surowcami a wyceną akcji czy dolara, jest dosyć duża, a w ostatnim czasie nawet wzrosła.
I jeszcze jedno ostrzeżenie od stratega Bloomberga: jeśli dane z Chin nadzą ton środowemu raportowi CPI w USA i odczytom inflacji oczekiwanym z całego świata, może to okazać się to ponurym tygodniem na rynkach, i to bez uwzględnienia wariantów Delta i Lambda.