Nadchodzi fala upałów. “Mogą zostać pobite maksymalne rekordy temperatury”

W sierpniu średnie temperatury będą wyższe od normy wieloletniej. Może się okazać, że zostaną pobite maksymalne rekordy temperatury – mówi meteorolog i rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.

Upalny dzień w Warszawie, Fot. PAP/Rafał Guz
Upalny dzień w Warszawie, Fot. PAP/Rafał Guz

W sierpniu średnie temperatury będą wyższe od normy wieloletniej. Może się okazać, że zostaną pobite maksymalne rekordy temperatury – mówi meteorolog i rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.

W sierpniu temperatury będą wyższe od normy od normy wieloletniej z ostatnich 30 lat. “To będzie kolejny cieplejszy – niż dotychczas to bywało – miesiąc. Czerwiec był ekstremalnie ciepły, lipiec – szczególnie w południowo-zachodniej i zachodniej części kraju był bardzo ciepły, a teraz czeka cieplejszy sierpień” – podkreśla Walijewski.

Oznacza to, że już w pierwszych dniach tego miesiąca możemy spodziewać się napływu upałów. “Według naszych prognoz na Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku termometry mogą pokazać nawet 36 st. C. Upalnie będzie również w Wielkopolsce, na Opolszczyźnie, a także w woj. kujawsko-pomorskim – 35 st. C” – wskazuje.

Dodaje, że “może się okazać, że zostaną pobite maksymalne rekordy temperatury dla sierpnia”.

Już w poniedziałek, po deszczowym weekendzie powoli zacznie napływać do Polski cieplejsze powietrze – ok. 27 – 28 stopni. “We wtorek wartości te będą wyższe o jeden stopień, ale już w środę i czwartek pojawią się trzydziestki. Początkowo, nieśmiało – 31 – 32 st. C, natomiast w czwartek zrobi się upalnie – 35 – 36 stopni. Z tą fala będziemy mieli do czynienia również w piątek. Wychodzi na to, że rozpoczniemy nowy miesiąc z przytupem” – ocenia Walijewski.

Gdzie spędzić urlop w sierpniu?

Według prognozy na 16 dni do 12 sierpnia włącznie będziemy mieli ciepły okres. Termometry będą wskazywały od 27 do 29 st., na wybrzeżu temperatury mogą być trochę niższe.

Zdaniem synoptyka w drugiej części miesiąca można się spodziewać drugiej fali upałów. Czyli na termometrach powinny się pojawić wartości powyżej 30 st. C.

“Ale uwaga, w sierpniu będziemy mieli również opady i to raczej burzowe, czyli krótkotrwałe i bardziej intensywne” – przestrzega.

Według Walijewskiego na pierwszą część sierpnia warto zaplanować urlop na plaży nad morzem lub na Mazurach, a drugą część sierpnia zdecydowanie w górach.

Myśląc o urlopie warto wziąć pod uwagę wrzesień. Będzie to przedłużenie lata. Według prognoz będzie trochę chłodniej niż w sierpniu, ale uspokoi się sytuacja burzowa.

Leave a Reply