Müller w sprawie muru na granicy: Liczę, że ustawa szybko trafi na biurko prezydenta

Budowa muru na granicy polsko-białoruskiej to kilkumiesięczny proces, dlatego ustawa w tej sprawie powinna jak najszybciej trafić do prezydenta. Mam nadzieję, że nie będzie do niej uchwalonych poprawek - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

Müller w sprawie muru na granicy: Liczę, że ustawa szybko trafi na biurko prezydenta

Budowa muru na granicy polsko-białoruskiej to kilkumiesięczny proces, dlatego ustawa w tej sprawie powinna jak najszybciej trafić do prezydenta. Mam nadzieję, że nie będzie do niej uchwalonych poprawek – powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

Rzecznik rządu Piotr Müller był pytany po czwartkowych głosowaniach w Sejmie o kwestię budowy muru na granicy polsko-białoruskiej. Polityk ocenił, że to dobrze, iż ustawa w tej sprawie została dzisiaj uchwalona przez Sejm.

Sejm uchwalił w czwartek ustawę o budowie zabezpieczenia granicy państwowej; zgodnie z regulacją na polskiej granicy stanowiącej granicę zewnętrzną UE powstanie bariera zabezpieczająca przed nielegalną migracją. Szacowany koszt planowanej inwestycji to 1 mld 615 mln zł.

Rzecznik: budowa muru zajmie parę miesięcy

“Teraz czekamy na działania Senatu, a potem to jest, nie ukrywajmy, proces wielomiesięczny – budowa przez kilkaset kilometrów w trudnym terenie, to zajmie parę miesięcy” – ocenił Müller, pytany kiedy powstanie mur. “Nie łudzę się, że Senat wyjątkowo szybko zajmie się tą ustawą; skorzysta zapewne z możliwie długiego terminu. Chciałbym się zdziwić – wtedy ta ustawa będzie mogła być przyjęta szybciej. Liczę, że nie będą do niej przyjęte poprawki, bo wtedy to pozwoli, aby pan prezydent (Andrzej Duda) jak najszybciej mógł dostać tę ustawę do ostatecznego rozstrzygnięcia” – powiedział.

Rzecznik rządu podkreślił także, że “polskim obowiązkiem oraz obowiązkiem Polski w Unii Europejskiej, jest zabezpieczanie wschodniej granicy, tym bardziej, że ruchy migracyjne, ta zorganizowana akcja ze strony reżimu Łukaszenki, wspierana przez Federację Rosyjską, może trwać wiele miesięcy, a nawet lat”.

Müller pytany, czy strona polska wystąpi do UE o pomoc w budowie muru, odparł, że to cel własny państwa, a środki na niego są zabezpieczone w budżecie na ten rok. Dodał, że w projekcie nowej ustawie budżetowej przewidziane jest także zwiększenie środków przeznaczanych na wsparcie dla uchodźców.

Leave a Reply