Müller: jeśli na teren Polski będą się przemieszczać uchodźcy z Ukrainy, otoczymy ich opieką

Scenariuszem bazowym jest wsparcie Ukrainy w obronie jej granic, ale wiemy też, że w sytuacjach konfliktów zbrojnych mogą się pojawiać przemieszczenia ludności - powiedział w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller. Podkreślił, że jeśli na teren Polski będą napływać uchodźcy z Ukrainy, otoczymy ich opieką.

Müller: jeśli na teren Polski będą się przemieszczać uchodźcy z Ukrainy, otoczymy ich opieką

Scenariuszem bazowym jest wsparcie Ukrainy w obronie jej granic, ale wiemy też, że w sytuacjach konfliktów zbrojnych mogą się pojawiać przemieszczenia ludności – powiedział w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller. Podkreślił, że jeśli na teren Polski będą napływać uchodźcy z Ukrainy, otoczymy ich opieką.

Podczas briefingu prasowego rzecznik rządu był pytany, czy Polska jest przygotowana na falę uchodźców z Ukrainy. Müller zaznaczył, że w ostatnim czasie takie przygotowania zostały podjęte, jednak pierwszym scenariuszem, bazowym jest wsparcie Ukrainy w obronie jej własnych granic.

„Na teren Ukrainy dostarczamy pomoc o charakterze humanitarnym, ale też uzbrojenie, które ma służyć obronie granic ukraińskich” – powiedział rzecznik rządu.

„Wiemy, że w sytuacjach konfliktów zbrojnych mogą się pojawiać przemieszczenia ludności, również do krajów ościennych, nie tylko na terenie kraju, który jest atakowany” – powiedział Müller. Zapewnił, że jeśli uchodźcy będą przemieszczać się na teren Polski, będziemy ich otaczać odpowiednią opieką.

Jak podała agencja Interfax-Ukraina, o godz. 5. rano (godz. 4 w Polsce) siły zbrojne Rosji zaatakowały granicę ukraińską w kilku miejscach.

Leave a Reply