MSWiA: W pobliżu koczowiska w Kuźnicy wszystkie służby są w gotowości

Resort spraw wewnętrznych i administracji poinformował w niedzielę, że w pobliżu koczowiska migrantów w pobliżu Kuźnicy, w gotowości są wszystkie służby. Wcześniej o możliwej dużej próbie forsowania granicy informowała Straż Graniczna.

MSWiA: W pobliżu koczowiska w Kuźnicy wszystkie służby są w gotowości [VIDEO]

Resort spraw wewnętrznych i administracji poinformował w niedzielę, że w pobliżu koczowiska migrantów w pobliżu Kuźnicy, w gotowości są wszystkie służby. Wcześniej o możliwej dużej próbie forsowania granicy informowała Straż Graniczna.

„Aktualna sytuacja w Kuźnicy. Wszystkie nasze służby są w gotowości. Przez głośniki nadawane są komunikaty w kilku językach” – poinformowało w niedzielę na Twitterze MSWiA.

Do wpisu załączono krótki film, na którym widać zgrupowane po polskiej stronie granicy znaczne siły policji, wojska i straży granicznej. Widoczna jest m.in. armatka wodna. Słychać także komunikaty głosowe, np. po angielsku wysyłane przez stronę polską o możliwości użycia siły w przypadku niewykonywania poleceń.

Wcześniej rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn informował, że w kierunku migrantów wysyłane są komunikaty informujące, że nie ma zgody na ich przepuszczenie do Niemiec. Dodał, że polska granica z Białorusią pozostaje zamknięta i będzie chroniona.

W sobotę Żaryn informował, że wśród migrantów rozpuszczane są plotki, że w poniedziałek przyjadą po nich autobusy z Niemiec, a Polska je przepuści. „To kłamstwo” – mówił Żaryn.

Według Straży Granicznej strona białoruska przygotowuje się w niedzielę na dużą próbę forsowania granicy. Jak podano, w rejon koczowiska w Kuźnicy docierają kolejne grupy uzbrojonych funkcjonariuszy, a migranci otrzymali od białoruskich służb m.in. gaz.

Od wiosny gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. UE i państwa członkowskie podkreślają, że to efekt celowych działań reżimu Alaksandra Łukaszenki, który instrumentalnie wykorzystuje migrantów w odpowiedzi na sankcje.

Zgodnie z informacjami przekazywanymi przez rząd w pasie przygranicznym po białoruskiej stronie granicy z Polską przebywa obecnie od 2 do 4 tys. migrantów, regularnie dochodzi do prób siłowego przekroczenia granicy oraz prowokacji ze strony służb białoruskich.

Leave a Reply