MSW Ukrainy: Przed 9 maja mogą się uaktywnić dywersanci

MSW Ukrainy oświadczyło w piątek, że przed 9 maja, obchodzonym w Rosji jako Dzień Zwycięstwa w rocznicę zakończenia II wojny światowej, spodziewa się uaktywnienia dywersantów i innych "elementów kryminalnych" i prowadzi operacje, by zapobiec prowokacjom.

Żołnierz, Fot. PAP/EPA/DAVE MUSTAINE
Fot. PAP/EPA/DAVE MUSTAINE

MSW Ukrainy oświadczyło w piątek, że przed 9 maja, obchodzonym w Rosji jako Dzień Zwycięstwa w rocznicę zakończenia II wojny światowej, spodziewa się uaktywnienia dywersantów i innych “elementów kryminalnych” i prowadzi operacje, by zapobiec prowokacjom.

“Te dni, symboliczne dla rosyjskiego agresora, działają jak czerwona płachta na byka. Tak więc, jesteśmy gotowi, by przeciwdziałać grupom dywersyjnym i innym elementom kryminalnym, które mogą się uaktywnić w tych dniach” – powiedział wiceszef MSW Jewhen Jenin. Dodał następnie, że władze otrzymują doniesienia o prawdopodobnych ostrzałach terenów cywilnych. “Zwracam się do każdego mieszkańca Ukrainy: nie lekceważcie sygnałów alarmów przeciwlotniczych” – powiedział Jenin, cytowany przez portal Ukraińska Prawda.

Wiceszef MSW powiedział, że w wielu miastach kraju prowadzone są operacje specjalne w celu zapobiegania możliwym prowokacjom. Przyznał, że potencjalni dywersanci są ujawniani faktycznie codziennie.

Część dużych miast Ukrainy ogłosiła wydłużoną godzinę policyjną obowiązującą 9 maja przez cały dzień, m.in. w obawie przed możliwymi atakami wojsk rosyjskich. Taką godzinę policyjną zapowiedziały władze Iwano-Frankowsk, Zaporoża i Odessy. W Kijowie takich środków ostrożności nie będzie, ale policja prowadzić będzie na ulicach wzmożone patrole.

Ministerstwo obrony Ukrainy informowało wcześniej, że oczekuje prowokacji ze strony wojsk rosyjskich bądź nasilenia ostrzałów w związku z 9 maja.

Leave a Reply