Mołdawia: Władze separatystycznego Naddniestrza wezwały ONZ i OBWE do uznania jego niepodległości

Władze Naddniestrza, prorosyjskiego separatystycznego regionu Mołdawii, na wschodzie tego kraju, wystąpiły do ONZ, OBWE i innych organizacji międzynarodowych z wnioskiem o uznanie jego niepodległości - podała w piątek mołdawska agencja prasowa IPN.

Mołdawia: Władze separatystycznego Naddniestrza wezwały ONZ i OBWE do uznania jego niepodległości

Władze Naddniestrza, prorosyjskiego separatystycznego regionu Mołdawii, na wschodzie tego kraju, wystąpiły do ONZ, OBWE i innych organizacji międzynarodowych z wnioskiem o uznanie jego niepodległości – podała w piątek mołdawska agencja prasowa IPN.

Przekazała, że wniosek separatystycznego regionu złożono jako odpowiedź na czwartkowe podpisanie przez władze Mołdawii wniosku o przyjęcie do Unii Europejskiej.

Cytowane przez IPN władze Naddniestrza, które w 1990 r. ogłosiło niepodległość, wyraziły niezadowolenie, iż wniosek Mołdawii o przyjęcie do UE nie został z nimi skonsultowany.

W piątek tzw. ministerstwo spraw zagranicznych Naddniestrza wezwało władze Mołdawii do rozpoczęcia rozmów na temat “cywilizowanej separacji oraz ustanowienia stosunków międzypaństwowych”.

Manewry rosyjskich wojsk w Naddniestrzu

Mołdawskie media przypominają, że w dniu rosyjskiej inwazji na Ukrainę oddziały rosyjskie stacjonujące w Naddniestrzu wzięły udział w manewrach wojskowych. Portal Timpul spekuluje, że rosyjskie wojska z Naddniestrza mogą włączyć się w operację zbrojną Putina i ruszyć w kierunku Odessy.

Z kolei kiszyniowska telewizja TV8 wskazuje, że w ostatnich godzinach pojawiły się wiadomości o domniemanym postawieniu wojska z separatystycznego regionu w stan pełnej gotowości. Władze w Tyraspolu, stolicy Naddniestrza, zdementowały te informacje.

Według szacunków Instytutu Europy Środkowej w Lublinie na terenie Naddniestrza znajduje się 750 żołnierzy Operacyjnej Grupy Rosyjskich Wojsk, których formalnym zadaniem jest ochrona poradzieckiego arsenału we wsi Kołbasna, a także 750 żołnierzy z tzw. sił pokojowych, którym towarzyszą obserwatorzy wojskowi z Mołdawii i Ukrainy.

Trzecią formacją militarną w Naddniestrzu są tzw. Siły Zbrojne Naddniestrzańskiej Republiki Mołdawskiej, które liczą 1500-2000 żołnierzy.

Leave a Reply