Minister Rau zakończył wizytę w USA. Rozmawiał tam o sytuacji bezpieczeństwa w Europie

Szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau zakończył trzydniową wizytę w USA; podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych odbył szereg rozmów m.in. z sekretarzem stanu Antonym Blinkenem na temat aktualnej sytuacji bezpieczeństwa w Europie - przekazał w sobotę rzecznik MSZ Łukasz Jasina.

Minister Rau zakończył wizytę w USA. Rozmawiał tam o sytuacji bezpieczeństwa w Europie

Szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau zakończył trzydniową wizytę w USA; podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych odbył szereg rozmów m.in. z sekretarzem stanu Antonym Blinkenem na temat aktualnej sytuacji bezpieczeństwa w Europie – przekazał w sobotę rzecznik MSZ Łukasz Jasina.

W komunikacie opublikowanym na stronach resortu spraw zagranicznych, rzecznik Ministerstwa przekazał, że Zbigniew Rau zakończył w sobotę trzydniową wizytę w Stanach Zjednoczonych.

Rzecznik MSZ przypomniał, że w trakcie wizyty szef polskiej dyplomacji rozmawiał w Waszyngtonie m.in. z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem. Jak podkreślił, głównym tematem rozmowy była aktualna sytuacja bezpieczeństwa w Europie i koordynacja działań sojuszników w ramach NATO, UE i OBWE.

„Rozmówcy omówili kroki podjęte w ostatnich dniach przez społeczność międzynarodową w celu znalezienia rozwiązania dla napiętej sytuacji wokół Ukrainy, związanej z eskalowaniem napięcia przez Rosję. Przedyskutowali także działania, które nastąpią w kolejnych dniach” – przekazał Jasina.

Minister Rau – jak czytamy – rozmawiał również z koordynatorem ds. Indo-Pacyfiku w Narodowej Radzie Bezpieczeństwa Kurtem Campbellem, odbył także szereg spotkań w Kongresie USA; spotkał się z senatorami Jamesem Rischem i Tedem Cruzem oraz z przedstawicielami Polskiego Koła w Kongresie Jackie Walorski oraz Michaelem McCaulem.

W komunikacie podkreślono, że podczas otwartego przesłuchania przed Komisją ds. Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie minister Rau – jako tegoroczny przewodniczący OBWE – przedstawił priorytety naszej prezydencji w 2022 roku.

Rzecznik MSZ wskazywał, że w rozmowach z przedstawicielami administracji USA minister Zbigniew Rau, jako przewodniczący OBWE, podkreślił znaczenie bliskiej i stałej koordynacji stanowisk wspólnoty transatlantyckiej, dotyczących dyskusji o bezpieczeństwie europejskim.

„Potrzebujemy jedności i poszanowania prawa międzynarodowego jako drogi do zapewnienia społeczności międzynarodowej współistnienia, wolnego od przemocy i gróźb” – powiedział szef MSZ, cytowany w komunikacie.

Rau omawiał także kwestie współpracy w zakresie bezpieczeństwa energetycznego; w rozmowie w Departamencie Stanu uwypuklił również kwestie związane z Nord Stream 2 i Inicjatywą Trójmorza – podkreślił rzecznik MSZ.

W piątek minister Rau wraz z ambasador Litwy w USA Audrą Plepyte, ambasadorem USA w Polsce Markiem Brzezinskim oraz z udziałem przedstawicielki opozycji białoruskiej, Alesyą Semukhą-Greenberg złożyli kwiaty pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki. Ostatniego dnia wizyty minister Rau odwiedził Muzeum Holokaustu oraz złożył kwiaty na grobie Jana Karskiego.

Leave a Reply