Miliarder Warren Buffett twierdzi, że będzie kolejna pandemia. „Dopiero zaczęliśmy” [VIDEO]

Amerykański inwestor giełdowy i miliarder Warren Buffett w jednym z wywiadów przyznał, że dotychczasowa, mniemana, pandemia, nie jest „najgorszym stanem, jaki można sobie wyobrazić”. Z pewnością stwierdził też, że będzie kolejna.

Miliarder Warren Buffett twierdzi, że będzie kolejna pandemia. "Dopiero zaczęliśmy" [VIDEO]

Amerykański inwestor giełdowy i miliarder Warren Buffett w jednym z wywiadów przyznał, że dotychczasowa, mniemana, pandemia, nie jest „najgorszym stanem, jaki można sobie wyobrazić”. Z pewnością stwierdził też, że będzie kolejna.

Jak mówił Buffett, w ciągu ostatniego roku „wybuchła pandemia i nie jest to najgorszy stan, jaki można sobie wyobrazić”. Stwierdził też, że społeczeństwo ma problem z przygotowaniem się na rzeczy, które były odległe, ale które są „możliwe i będą miały miejsce”.

– Będzie kolejna pandemia, wiemy o tym – zapowiedział miliarder.

Buffett wymieniał zagrożenia chemiczne, biologiczne, czy cybernetyczne. Twierdził, że każde z nich może być utrapieniem społeczeństwa. W jego ocenie nie są to rzeczy, z którymi społeczeństwo może się w pełni uporać.

Niedawno portal ProPublica, powołując się na pozyskane dokumenty, donosił, że 25 najbogatszych Amerykanów płaciło kuriozalnie niskie kwoty federalnego podatku dochodowego. W niektórych latach rekordziści nie płacili ani centa.

Jak podliczył portal ProPublica, choć w latach 2014-2018 majątek 25 najbogatszych Amerykanów wzrósł łącznie o 401 mld dolarów, zapłacili oni w tym okresie nieco ponad 13 mld dolarów podatków, czyli ok. 3,4 proc.

Amerykańscy miliarderzy płacą zaskakująco niskie podatki. Soros, Musk i Bezos nie zapłacili nawet centa

Dla porównania, najwyższa stawka federalnego podatku dochodowego wynosi 37 proc. Jak tłumaczy portal, dysproporcja ta wynika m.in. ze wzrostu wartości posiadanych przez nich aktywów (np. akcji własnych firm), co nie podlega podatkowi.

Rekordzistą, jeśli chodzi o różnicę między wzrostem wartości majątku a płaconym podatkiem, jest inwestor Warren Buffett, znany – podobnie jak Soros – jako zwolennik podniesienia podatków. Jak wyliczył portal, finansista zapłacił fiskusowi w tym okresie jedynie równowartość 0,1 proc. jego rzeczywistego wzrostu majątku, który wyniósł 24,3 mld dolarów.

 

Leave a Reply