Mężczyzna zmarł po postrzeleniu przez policjantów przy próbie zatrzymania

36-letni mężczyzna zmarł w poniedziałek rano po postrzeleniu przez policyjnych kontrterrorystów podczas próby zatrzymania w Rudzie Śląskiej. Miał usłyszeć zarzuty dotyczące wymuszeń rozbójniczych. Mężczyzna staranował swoim autem radiowozy, a gdy nie miał już możliwości ucieczki, mierzył do funkcjonariuszy z broni palnej - podała policja.

36-letni mężczyzna zmarł w poniedziałek rano po postrzeleniu przez policyjnych kontrterrorystów podczas próby zatrzymania w Rudzie Śląskiej. Miał usłyszeć zarzuty dotyczące wymuszeń rozbójniczych. Mężczyzna staranował swoim autem radiowozy, a gdy nie miał już możliwości ucieczki, mierzył do funkcjonariuszy z broni palnej – podała policja.

Akcja miała miejsce w rudzkiej dzielnicy Bykowina. Jak donosi PAP, Łukasz P. miał zostać zatrzymany na polecenie bytomskiej prokuratury do sprawy narkotykowej. Policjanci wiedzieli, że to osoba niebezpieczna, która może posiadać broń, dlatego w zatrzymaniu, poza funkcjonariuszami z wydziału zwalczającego przestępczość narkotykową z komendy wojewódzkiej w Katowicach, brali też udział policyjni kontrterroryści.

36-letni mężczyzna miał przy sobie broń

„Policjanci namierzyli 36-latka na jednej z dróg dojazdowych do miejsca zamieszkania. Gdy mężczyzna zorientował się, że ma do czynienia z policjantami, zaczął uciekać swoim samochodem. Mundurowi rozpoczęli pościg, używając sygnałów świetlnych i dźwiękowych” – opisywała rzeczniczka śląskiej policji podinspektor Aleksandra Nowara.

„W trakcie ucieczki mieszkaniec Bykowiny staranował radiowozy, którymi mundurowi próbowali zablokować mu drogę. Kiedy dojechał do skarpy i nie miał już możliwości kontynuowania dalszej jazdy, wybiegł z samochodu. Następnie wyciągnął broń i zaczął mierzyć z niej w kierunku stróżów prawa. Policyjni kontrterroryści oddali strzały ostrzegawcze, które mężczyzna zignorował, więc mundurowi byli zmuszeni użyć broni” – dodała policjantka.

Obecny na miejscu policyjny zespół medyczny reanimował rannego, jednak na skutek odniesionych obrażeń mężczyzna zmarł. Śledczy zabezpieczyli na miejscu należącą do 36-latka broń z ostrą amunicją. Wcześniej mężczyzna był karany za przestępstwa narkotykowe oraz przestępstwa przeciwko wiarygodności dokumentów.

USA: 3 osoby nie żyją w wyniku strzelaniny w Austin w Teksasie. Sprawca uciekł [VIDEO]

Mężczyzna miał usłyszeć zarzuty

Prokurator Rejonowy w Bytomiu Marek Furdzik potwierdził wcześniejsze informacje PAP, że Łukasz P. miał być doprowadzony do tej właśnie jednostki. „Zaplanowane były czynności poprzez ogłoszenie mu postanowienia o uzupełnieniu zarzutów o poważne przestępstwo w postaci wymuszeń rozbójniczych, które trwały od roku 2017 do października 2020, m.in. przy użyciu noża, siekiery i śrubokręta” – dodał prokurator.

W tym samym śledztwie, w którym jest pięć osób podejrzanych, P. przedstawiono już wcześniej zarzuty dotyczące m.in. posiadania znacznych ilości narkotyków oraz podrobienia legitymacji policyjnej.

„Ponieważ policja weszła w posiadanie informacji, że Łukasz P. może stwarzać niebezpieczeństwo, gdyż może posiadać broń palną, a także z uwagi na to, iż w toku tego śledztwa jednemu ze świadków udzielono ochrony policyjnej, wydano postanowienie o przymusowym zatrzymaniu i doprowadzeniu Łukasza P. do prokuratury celem zrealizowanie tych czynności procesowych” – dodał prok. Furdzik.

Na miejscu pracuje ekipa dochodzeniowo-śledcza pod nadzorem prokuratora – przekazała śląska policja.

USA: Policjant drogówki rozstrzelany podczas interwencji w Nowym Meksyku [VIDEO]

Leave a Reply