Merkel: Nord Stream 2 nie jest projektem dwustronnym, a europejskim

Na wspólnej konferencji prasowej z Putinem po rozmowach na Kremlu Merkel opowiedziała się za przedłużeniem obowiązującej do 2024 roku umowy z Ukrainą o tranzycie przez ten kraj gazu z Rosji. Choć są między nami rozbieżności, to dobrze, że ze sobą rozmawiamy - oświadczyła w piątek kanclerz Niemiec Angela Merkel na spotkaniu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Moskwie. Putin zapewnił, że Niemcy są jednym z głównych partnerów Rosji w Europie.

Merkel: Nord Stream 2 nie jest projektem dwustronnym, a europejskim

Na wspólnej konferencji prasowej z Putinem po rozmowach na Kremlu Merkel opowiedziała się za przedłużeniem obowiązującej do 2024 roku umowy z Ukrainą o tranzycie przez ten kraj gazu z Rosji.
Choć są między nami rozbieżności, to dobrze, że ze sobą rozmawiamy – oświadczyła w piątek kanclerz Niemiec Angela Merkel na spotkaniu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Moskwie. Putin zapewnił, że Niemcy są jednym z głównych partnerów Rosji w Europie.

Rosyjski prezydent nazwał wizytę Merkel w Moskwie „pożegnalną”, ale dodał, że jest to też wizyta merytoryczna, bo „jest wiele kwestii, które trzeba omówić osobiście”.

Kanclerz Niemiec wymieniła wśród tematów rozmów z Putinem m.in. Afganistan i Libię, a także społeczeństwo obywatelskie i organizacje pozarządowe.

Merkel odwiedza Rosję po raz ostatni przed wrześniowymi wyborami do Bundestagu, w których – po 16 latach na czele rządu – nie będzie ubiegać się o urząd kanclerza.

Przed rozpoczęciem rozmów Merkel złożyła wieniec przy Grobie Nieznanego Żołnierza przed Murem Kremlowskim, by upamiętnić 80. rocznicę inwazji Niemiec hitlerowskich na Związek Radziecki 22 czerwca 1941 roku.

 Putin: rozmowy z Merkel odbyły się w konstruktywnej atmosferze

Rozmowy z kanclerz Niemiec Angelą Merkel odbyły się w konstruktywnej i merytorycznej atmosferze – powiedział w piątek prezydent Rosji Władimir Putin po zakończeniu rozmów z szefową niemieckiego rządu w ramach jej wizyty w Moskwie.

„Nasze poglądy nie zawsze były zbieżne, ale dialog między nami zawsze był szczery” – powiedział Putin. Zaznaczył, że Merkel, która opuszcza urząd kanclerza Niemiec, zawsze będzie gościem mile widzianym w Rosji.

Merkel: Nord Stream 2 nie jest projektem dwustronnym, a europejskim

Gazociąg Nord Stream 2 nie jest projektem dwustronnym, a projektem o charakterze europejskim ze względu na udział przedsiębiorstw z innych krajów – powiedziała w piątek kanclerz Niemiec Angela Merkel po rozmowach w Moskwie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Na wspólnej konferencji prasowej z Putinem po rozmowach na Kremlu Merkel opowiedziała się za przedłużeniem obowiązującej do 2024 roku umowy z Ukrainą o tranzycie przez ten kraj gazu z Rosji.

Putin: do ukończenia Nord Stream 2 pozostało 15 km

Budowa Nord Stream 2 dobiega końca, do ukończenia pozostało 15 kilometrów morskiej części gazociągu

Putin dodał, że na rozmowach zapewnił Merkel, że jego kraj wywiąże się ze zobowiązań wynikających z kontraktu z Ukrainą na tranzyt gazu z Rosji.

Putin o Nawalnym: został skazany na przestępstwa kryminalne

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w piątek, że opozycjonista Aleksiej Nawalny został skazany za łamanie prawa, a nie za swoją działalność polityczną i że walka z korupcją nie powinna być używana w celach walki politycznej.

„Walczyć z korupcją powinni ludzie, którzy sami bezwzględnie przestrzegają prawa” – oświadczył Putin. Dodał, że nikt nie powinien zasłaniać się działalnością polityczną w celu „realizowania projektów biznesowych”.

Rosyjski prezydent wypowiadał się na konferencji prasowej w Moskwie po rozmowach z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Odpowiadając na pytanie o Nawalnego Putin nie wymieniał publicznie jego nazwiska.

Wizyta Merkel w Moskwie zbiegła się z rocznicą próby otrucia Nawalnego, za którą według opozycjonisty stały służby specjalne i władze Rosji.

Na konferencji prasowej Putin skomentował po raz pierwszy sytuację w Afganistanie

Jak ocenił, najważniejsze jest, by nie dopuścić do przedostania się terrorystów do państw sąsiednich.

Zaznaczył, że afgańscy talibowie ogłosili zakończenie działań zbrojnych i zagwarantowali bezpieczeństwo swym obywatelom i cudzoziemcom.

Putin wezwał przy tym do zakończenia – jak to ujął – „nieodpowiedzialnej polityki narzucania z zewnątrz czyichś cudzych wartości”.

Rozmowy Putina i Merkel na Kremlu trwały prawie trzy godziny.

Leave a Reply