Meksyk: Walki z policją podczas marszu z okazji Dnia Kobiet

Uczestniczki marszu przeciwko przemocy wobec kobiet starły się w poniedziałek z policją w stolicy Meksyku. Obrażenia odniosło 81 osób, z czego 10 trafiło do szpitala.

Uczestniczki marszu przeciwko przemocy wobec kobiet starły się w poniedziałek z policją w stolicy Meksyku. Obrażenia odniosło 81 osób, z czego 10 trafiło do szpitala.

Część uczestniczek demonstracji na centralnym placu Zocalo obaliła fragment ustawionej niedawno metalowej bariery wokół pałacu prezydenckiego. Jak podaje hiszpańska agencja EFE, w odpowiedzi oddziały policji – które według władz były złożone wyłącznie z kobiet – użyły gazu łzawiącego. Meksykańskie władze zaprzeczyły, by to funkcjonariuszki użyły gazu. Między obiema stronami doszło do starć, w wyniku których obrażenia miały odnieść 62 policjantki i 19 demonstrantek.

EFE donosi też o pobiciu przez policję czterech fotoreporterek na stacji metra Hidalgo, w tym pracownicy tej agencji. Dziennikarki fotografowały marsz i kobiety malujące graffiti na stacji, kiedy wkroczyła policja, używając gaśnic i pałek do pacyfikacji kobiet.

W demonstracji w stolicy Meksyku udział wzięło ok. 20 tys. kobiet

Do zgromadzenia wysłano 1,7 tys. funkcjonariuszek stołecznej policji. Tematem protestu była przemoc i zabójstwa kobiet. Tylko w ubiegłym roku w Meksyku odnotowano 967 zabójstw kobiet, 16,5 tys. gwałtów i rekordową liczbę ponad 260 tys. wezwań policji w związku z przemocą wobec kobiet.

Wzniesienie bariery w ubiegły piątek miało chronić budynek pałacu prezydenta przed wandalizmem, jednak wzmocniło jedynie krytykę prezydenta Andresa Manuela Lopeza Obradora ze strony środowisk kobiecych. Szef państwa – potępiany przez nie ostatnio za brak reakcji na doniesienia o gwałcie popełnionym przez jego kandydata na gubernatora stanu Guerrero – ocenił, że za demonstracją stoją „konserwatyści”.

Leave a Reply