Media: zatrzymanym w Mariupolu Chorwatowi, Brytyjczykowi i Szwedowi grozi kara śmierci

Zatrzymanym w Mariupolu przez żołnierzy rosyjskich Chorwatowi, Brytyjczykowi i Szwedowi grozi kara śmierci. Separatystyczny sąd na wschodzie Ukrainy oskarżył ich o walkę po stronie ukraińskiej w charakterze najemników - podał we wtorek chorwacki dziennik "Slobodna Dalmacija".

ogrodzenie, Fot. Pixabay (grafika ilustracyjna)
ogrodzenie, Fot. Pixabay (grafika ilustracyjna)

Zatrzymanym w Mariupolu przez żołnierzy rosyjskich Chorwatowi, Brytyjczykowi i Szwedowi grozi kara śmierci. Separatystyczny sąd na wschodzie Ukrainy oskarżył ich o walkę po stronie ukraińskiej w charakterze najemników – podał we wtorek chorwacki dziennik „Slobodna Dalmacija”.

Oskarżonym – Vjekoslavowi Prebegowi, Johnowi Hardingowi i Mathiasowi Gustafssonowi, grozi kara śmierci, a ich proces będzie kontynuowany na początku października – poinformował dziennik, powołując się na rosyjskie media. Oskarżeni mieli odmówić przyznania się do zarzutów.

Chorwacki dziennik „Jutarnji list” napisał w ubiegłym tygodniu o „wąskim polu negocjacyjnym Chorwacji w rozmowach ze stroną rosyjską, która wpisała Zagrzeb na tzw. czarną listę nieprzyjacielskich państw”. Chorwacja skrytykowała oskarżenia skierowane przez separatystyczny sąd tzw. Donieckiej Republiki Ludowej przeciwko swojemu obywatelowi.

„Odrzucamy oskarżenia, których nie postrzegamy jako uzasadnione czy legalne, ponieważ stoją w sprzeczności z prawem międzynarodowym oraz  międzynarodowymi konwencjami o postępowaniu z jeńcami wojennymi i pojmanymi cywilami” – podało na początku sierpnia chorwackie ministerstwo spraw zagranicznych i europejskich.

Leave a Reply