Marsz Niepodległości. Zmiany w ruchu drogowym w Warszawie

Od wczesnych godzin porannych rozpoczęły się wyłączenia ruchu w Al. Jerozolimskich od Ronda Czterdziestolatka - powiedział wieczorem rzecznik prasowy Komendy Stołecznej Policji nadkom. Sylwester Marczak. Jak dodał, prace związane z zabezpieczaniem trasy Marszu Niepodległości rozpoczną się od godz. 3.

Marsz Niepodległości. Zmiany w ruchu drogowym w Warszawie

Od wczesnych godzin porannych rozpoczęły się wyłączenia ruchu w Al. Jerozolimskich od Ronda Czterdziestolatka – powiedział wieczorem rzecznik prasowy Komendy Stołecznej Policji nadkom. Sylwester Marczak. Jak dodał, prace związane z zabezpieczaniem trasy Marszu Niepodległości rozpoczną się od godz. 3.

W środę wieczorem pod Komendą Stołecznej Policji rzecznik KSP podczas briefingu prasowego przekazał informacje techniczne związane z zabezpieczeniem uroczystości z okazji Święta Niepodległości. W czwartek o godz. 13 z ronda Dmowskiego ma ruszyć Marsz Niepodległości, który przejdzie tradycyjną trasą na błonia Stadionu Narodowego.

Jak poinformował Marczak, prace związane z zabezpieczeniem trasy przemarszu rozpoczną się już nad ranem od Ronda Czterdziestolatka w pobliżu Dworca Centralnego. “Przy czym ruch na Rondzie Czterdziestolatka nie zostanie wstrzymany, po prostu nie będzie możliwości zjazdu w kierunku Ronda Dmowskiego” – przekazał.

Dodał, że Rondo Dmowskiego zostało uprzątnięte. “Ten teren jest już gotowy do jutrzejszych wydarzeń” – stwierdził.

Jak wyjaśnił prace zabezpieczające będą się stopniowo przesuwać się w kierunku Ronda Waszyngtona, gdzie rano się zakończą. “Około godz. 8 nie będzie już możliwości przejazdu jakiegokolwiek przez Al. Jerozolimskie na tym odcinku” – zaznaczył rzecznik KSP.

“Przed nami jest jeden najważniejszy cel: zapewnienie bezpieczeństwa” – podkreślił Marczak. Jak dodał standardowo “jednym z wariantów, które uwzględniamy, jest zagrożenie o charakterze terrorystycznym”. “Dlatego tutaj apel do wszystkich osób, które będą brały udział w różnego rodzaju wydarzeniach w Warszawie, że jeżeli zauważymy jakieś niepokojące sytuację prosimy o bezpośredni sygnał do nas, nie ma błahych informacji, które nas by nie interesowały” – powiedział rzecznik KSP.

Poradził, żeby planując przejazd przez Warszawę wybrać taką trasę, aby ominąć centrum, gdyż poza Marszem Niepodległości jest zarejestrowanych jeszcze niemal 30 zgromadzeń.

Podkreślił, że policja nie może informować o wszystkich swoich działaniach mających zapewnić bezpieczeństwo w stolicy w czasie Święta Niepodległości. “Nasze działania możemy podzielić na (…) kryminalne, prewencyjne, pion logistyczny” – dodał.

Zapewnił, że przygotowania do ochrony wydarzeń 11 listopada są wielomiesięczne, po to, aby wyeliminować wszystkie zagrożenia. “Tam, gdzie będzie konieczne, tam będziemy działać” – oznajmił.

Poinformował, że funkcjonariusze mają do dyspozycji “wszystkie środki przymusu bezpośredniego (…) łącznie z armatkami wodnymi, łącznie z bronią, łącznie z pałkami”.

Ocenił, że zabezpieczenie wydarzeń 11 listopada “wiąże się z dużymi siłami”. Dodał, że w przypadku takich dużych “zabezpieczeń” zawsze mogą liczyć na policjantów z innych garnizonów. Nie podał jednak liczby policjantów, którzy będą zaangażowani w działania.

Leave a Reply