Mariusz Błaszczak: Będziemy dążyć do zacieśniania współpracy z Kijowem

Szef MON Mariusz Błaszczak nie wyklucza scenariusza, w którym kryzys migracyjny obejmie całą polską granicę na wschodzie. Będziemy dążyć do zacieśniania współpracy z Kijowem po to, aby w razie potrzeby przeciwdziałać dalszemu atakowi hybrydowemu - zapowiada Błaszczak w wywiadzie dla "Naszego Dziennika".

Mariusz Błaszczak: Będziemy dążyć do zacieśniania współpracy z Kijowem

Szef MON Mariusz Błaszczak nie wyklucza scenariusza, w którym kryzys migracyjny obejmie całą polską granicę na wschodzie. Będziemy dążyć do zacieśniania współpracy z Kijowem po to, aby w razie potrzeby przeciwdziałać dalszemu atakowi hybrydowemu – zapowiada Błaszczak w wywiadzie dla „Naszego Dziennika”.

Minister obrony narodowej potwierdza w rozmowie, która ukazała się na łamach poniedziałkowego wydania „ND”, iż rząd ma informacje od naszych ukraińskich partnerów, że scenariusz, w którym szlak migracyjny może zostać przekierowany na terytorium tego kraju. „Zważywszy na cele, jakie poprzez wykreowanie kryzysu chce osiągnąć reżim w Mińsku, nie możemy tego wykluczyć. Niezależnie od rozwoju sytuacji pragnę zapewnić, iż Polska jest przygotowana na każdą ewentualność” – zapewnia szef MON.

„Będziemy dążyć do zacieśniania współpracy z Kijowem po to, aby w razie potrzeby przeciwdziałać dalszemu atakowi hybrydowemu” – zapowiada Błaszczak i dodaje, że władze w Kijowie współpracują z nami kwestii ochrony granicy.

„Polska wraz z sojusznikami szczegółowo monitoruje sytuację w rejonie konfliktu rosyjsko-ukraińskiego”

Zapytany o ryzyko nowej ofensywy rosyjskiej w Donbasie, minister ocenia, że takiego scenariusza również nie można wykluczyć. „Mając w pamięci rok 2014 oraz zważywszy na niezmienną postawę Federacji Rosyjskiej, scenariusza takiego nie można w tej chwili wykluczyć. Bardzo wyraźnie mówią o tym przywódcy USA i NATO. W kwestii politycznego procesu uregulowania konfliktu na wschodzie Ukrainy, Moskwa przyjmuje postawę, która rodzi pytania o rzeczywiste zamiary decydentów na Kremlu” – mówi szef MON.

Przyznaje, iż Polska z niepokojem obserwuje „znaczną obecność rosyjskich wojsk w pobliżu granic Ukrainy, a także fakt, że nie wszystkie rosyjskie jednostki powróciły do macierzystych garnizonów po zakończeniu strategicznego ćwiczenia 'Zapad-2021′”. „Polska wraz z sojusznikami szczegółowo monitoruje sytuację w rejonie konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. Kwestia ta jest także przedmiotem konsultacji dwu- i wielostronnych, w tym na forum NATO, po to aby wysłać czytelny sygnał o braku akceptacji jakichkolwiek działań eskalujących napięcie wokół Ukrainy” – podkreśla Błaszczak.

Leave a Reply