Maląg: Od nowego roku rodzicom będzie przysługiwać dodatkowe świadczenie

Prace nad ustawą o rodzinnym kapitale opiekuńczym w parlamencie zakończyły się. Od 1 stycznia 2022 r. na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie w wieku od ukończenia 12. do 36. miesiąca życia będzie przysługiwać dodatkowe świadczenie - przekazała minister rodziny Marlena Maląg.

Maląg: Od nowego roku rodzicom będzie przysługiwać dodatkowe świadczenie

Prace nad ustawą o rodzinnym kapitale opiekuńczym w parlamencie zakończyły się. Od 1 stycznia 2022 r. na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie w wieku od ukończenia 12. do 36. miesiąca życia będzie przysługiwać dodatkowe świadczenie – przekazała minister rodziny Marlena Maląg.

Sejm odrzucił w środę główne poprawki Senatu do ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym. Posłowie nie poparli m.in. poprawki wprowadzającej możliwość składania w formie papierowej wniosków o przyznanie świadczenia. Przyjęto natomiast zmiany redakcyjne.

Ustawa trafi do podpisu prezydenta

Szefowa MRiPS podkreśliła, że prace nad ustawą o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym w parlamencie zakończyły się, teraz trafi ona do podpisu prezydenta Andrzeja Dudy.

„Polskie rodziny mają powód do zadowolenia. Od 1 stycznia 2022 r. na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie w wieku od ukończenia 12. do 36. miesiąca życia będzie przysługiwać dodatkowe świadczenie. Wypłacane będzie ono w kwocie 500 zł lub 1000 zł miesięcznie odpowiednio przez 2 lata lub rok – rodzice sami zdecydują, która opcja będzie dla nich lepsza. W sumie to nawet 12 tys. zł na dziecko” – wskazała Maląg.

Rodzice zdecydują na co przeznaczyć środki

Jak zaznaczyła, rodzice sami zdecydują również o przeznaczeniu środków – np. na nianię, żłobek, a nawet samodzielną opiekę nad dzieckiem.

Szefowa MRiPS przypomniała, że na wsparcie będą mogli liczyć również rodzice dzieci pierwszych i jedynych w rodzinie – tych, które nie zostaną objęte Rodzinnym Kapitałem Opiekuńczym. „Dofinansowany będzie ich pobyt w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna – maksymalna kwota dofinansowania to 400 zł. Pieniądze będą przekazywane bezpośrednio instytucji opieki” – wskazała.

Minister podkreśliła, że tak jak w przypadku programów „Rodzina 500 plus” czy „Dobry start” konieczne będzie złożenie wniosku o świadczenie. „Obsługą całego procesu zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który w przeszłości wielokrotnie udowadniał, że jest dobrze przygotowany do tego rodzaju przedsięwzięć” – oceniła Maląg.

Jak dodała, w przypadku Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego nie będzie obowiązywać kryterium dochodowe.

Leave a Reply