Macron apeluje o umiar w słowach: Nie nazwałbym Putina „rzeźnikiem”

"Nie nazwałbym Władimira Putina rzeźnikiem" - zadeklarował prezydent Francji Emmanuel Macron w wystąpieniu na wiecu przed wyborami prezydenckimi. Francuski przywódca odciął się tym samym od stanowiska prezydenta USA Joe Bidena, który w sobotę w Warszawie oświadczył, że "kłamca, który oszukiwał w sprawie planowanej napaści na Ukrainę" i sprawca tragedii humanitarnej na Ukrainie - Władimir Putin, powinien być odsunięty od władzy. Wcześniej przywódca USA nazwał Putina "rzeźnikiem".

Macron apeluje o umiar w słowach: Nie nazwałbym Putina

„Nie nazwałbym Władimira Putina rzeźnikiem” – zadeklarował prezydent Francji Emmanuel Macron w wystąpieniu na wiecu przed wyborami prezydenckimi. Francuski przywódca odciął się tym samym od stanowiska prezydenta USA Joe Bidena, który w sobotę w Warszawie oświadczył, że „kłamca, który oszukiwał w sprawie planowanej napaści na Ukrainę” i sprawca tragedii humanitarnej na Ukrainie – Władimir Putin, powinien być odsunięty od władzy. Wcześniej przywódca USA nazwał Putina „rzeźnikiem”.

Emmanuel Macron ostrzegł w niedzielę przed dalszą „eskalacją walki na słowa i czyny” w odniesieniu do wojny na Ukrainie.

„Nie użyłbym takiego określenia wobec niego, bo wciąż rozmawiam z prezydentem Putinem” – podkreślił prezydent Francji, dodając, że werbalna deeskalacja jest warunkiem niezbędnym, by „bez wojny zatrzymać wojnę, jaką rozpętała wobec Ukrainy Rosja”.

Macron zapowiedział jednocześnie, że „dziś, pojutrze zamierza znów rozmawiać z Władimirem Putinem w sprawie zorganizowania ewakuacji ludności z Mariupola obleganego przez Rosjan od tygodni” – pisze AFP.

W niedzielę został uruchomiony nowy korytarz humanitarny z tego zniszczonego w 60 proc. przez wojska rosyjskie miasta, w którym życie straciło już blisko 2 tys. mieszkańców. Liczne inicjatywy ewakuacji cywilów z Mariupola były torpedowane przez agresora – zaznacza AFP, dodając, że obie strony konfliktu systematycznie oskarżają się o zrywanie zawieszenia broni.

W swym niedzielnym przemówieniu Macron potępił również atak przedstawicieli skrajnej prawicy na jego rywalkę w wyścigu prezydenckim Marine Le Pen, której uniemożliwiono w niedzielę udzielenie wywiadu telewizyjnego w jednym z hoteli. Zabiegający o umiarkowanych wyborców Macron uznał ten akt przemocy „za czyn niedopuszczalny w kraju demokratycznym”.

2 KOMENTARZE

  1. Sabotujcie russkie i bialorusskie tiry! Zrywajcie tablice rejestracyjne, przecinajcie przewody, przebijajcie opony, zapryskajcie pianka tlumik i dolot, spuszczajcie paliwo i oleje, a jeślki jest to transport broni to spalcie takiego tira!

Leave a Reply