Łukaszenka omawiał z Putinem sytuację w Kazachstanie

Prezydenci Białorusi i Rosji Aleksander Łukaszenka i Władimir Putin omówili w sobotę przez telefon sytuację w Kazachstanie i rozmawiali o formacie dalszych negocjacji szefów państw Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB) - poinformowano w komunikacie białoruskiego przywódcy.

Łukaszenka omawiał z Putinem sytuację w Kazachstanie

Prezydenci Białorusi i Rosji Aleksander Łukaszenka i Władimir Putin omówili w sobotę przez telefon sytuację w Kazachstanie i rozmawiali o formacie dalszych negocjacji szefów państw Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB) – poinformowano w komunikacie białoruskiego przywódcy.

“Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka przeprowadził rozmowę telefoniczną z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Szefowie państw omówili sytuację w krajach ODKB, w tym w Kazachstanie i omówili także format dalszych negocjacji państw członkowskich” – napisano w komunikacie, cytowanym przez agencję TASS.

Wcześniej w sobotę Kreml podał, że Putin rozmawiał przez telefon z prezydentem Kazachstanu Kasymem-Żomartem Tokajewem, a podczas tej rozmowy obaj przywódcy omówili temat środków, podejmowanych w celu zażegnania niepokojów w Kazachstanie.

Według Moskwy Tokajew powiedział Putinowi, że sytuacja w jego kraju stabilizuje się i podziękował mu za rozmieszczenie w Kazachstanie “sił pokojowych” Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym.

Kreml w komunikacie zaznaczył, że Putin poparł pomysł Tokajewa zorganizowania w najbliższych dniach wideokonferencji z sojusznikami z ODKB, w skład której, oprócz Rosji i Kazachstanu, wchodzą Białoruś, Armenia, Tadżykistan i Kirgistan.

W piątek późnym wieczorem białoruskie media podały, że Łukaszenka rozmawiał przez telefon z byłym prezydentem Kazachstanu Nursułtanem Nazarbajewem. Agencja informacyjna Belta poinformowała, że Łukaszenka i Nazarbajew “omówili szczegółowo stan rzeczy w Kazachstanie”, ale nie podała żadnych dalszych informacji.

Leave a Reply