Lubuskie i mazowieckie w pełnym lockdownie. Możliwe obostrzenia w całym kraju

Materializuje się czarny scenariusz. Mamy trwały trend zachorowań. To przyrost powyżej 30 procent tygodniowo - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Od poniedziałku 15 marca lockdown w woj. mazowieckim i w woj. lubuskim. Obostrzenia mają potrwać do 28 marca.

Materializuje się czarny scenariusz. Mamy trwały trend zachorowań. To przyrost powyżej 30 procent tygodniowo – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Od poniedziałku 15 marca lockdown w woj. mazowieckim i w woj. lubuskim. Obostrzenia mają potrwać do 28 marca.

Rekord zakażeń w Polsce. Rząd zadecydował o lockdownie na Mazowszu i w woj. lubuskim. „Mamy trwały trend rozwoju pandemii, w tym tygodniu do lekarzy zgłosilo się 150 tys. osób z objawami koronawirusa. Wynik na poziomie 21 tys. nowych przypadków to przyrost w perspektywie tygodnia o blisko 6 tys. przypadków ” – powiedział szef resortu zdrowia.

Poza wzrostem zakażeń w Polsce ma miejsce także duży przyrost obłożenia łóżek szpitalnych, także tych respiratorowych. Wszystko to spowodowało, że rząd zadecydował o wprowadzeniu obostrzeń w woj. mazowieckim i woj. lubuskim. Nie jest wykluczone, że kolejne obostrzenia będą miały charakter ogólnopolski. Premier Mateusz Morawiecki w ciągu kilku dni ma przedstawić rozwiązania w sprawie pomocy dla przedsiębiorców.

„Czeka nas kontynuacja wzrostów zachorowań, apeluję żebyśmy już w tej chwili, nie czekając na wprowadzenie regulacji, znowu zaczęli stosować regułę „zostań w domu” – zaapelował minister Niedzielski.

„Podjęliśmy decyzję o obostrzeniach w woj. mazowieckim i lubuskim; zamknięte zostaną hotele, ograniczona działalność galerii handlowych; zamknięte instytucje kultury; zamknięte baseny i obiekty sportowe. Obostrzenia od poniedziałku. ” – powiedział minister Niedzielski.

25 mln maseczek trafi do mieszkańców

W województwach mazowieckim i lubuskim nauczanie w klasach 1-3 będzie się odbywać w trybie hybrydowym. W piątek opublikowane zostanie rozporządzenie regulujące ten model edukacji w tych dwóch regionach.

Do obu zamkniętych województw będą skierowane maseczki. Do mieszkańców trafi około 25 mln maseczek.

Dotychczas, w związku z regionalnie zwiększoną liczbą zakażeń koronawirusem, podobne restrykcje wprowadzone zostały pod koniec lutego w woj. warmińsko-mazurskim oraz od nadchodzącej soboty w woj. pomorskim.

Obecna sytuacja powoduje ogromne zagrożenie dla infrastruktury szpitalnej. „Działając z wyprzedzeniem, przygotowaliśmy szpitale tymczasowe, które teraz będą systematycznie otwierane” – zapowiedział szef resortu zdrowia.

Czy z powodu braku miejsc w szpitalach konieczny będzie transport pacjentów między województwami? Nie jest to wykluczone.

„Transport pacjentów między województwami jest ostatecznością. Jeżeli w skali kraju będziemy mieli permanentny deficyt łóżek covidowych, będą brane pod uwagę takie scenariusze, by pacjenci byli wożeni do regionów, gdzie sytuacja jest lżejsza – powiedział minister Niedzielski.

Leave a Reply