Lionel Messi odchodzi z Barcelony

Słynny argentyński piłkarz Lionel Messi opuszcza Barcelonę - poinformował w czwartek hiszpański klub. Wprawdzie obie strony osiągnęły porozumienie w sprawie nowego kontraktu, ale na przeszkodzie, jak oświadczono, stanęły przepisy finansowe hiszpańskiej ligi.

Lionel Messi odchodzi z Barcelony

Słynny argentyński piłkarz Lionel Messi opuszcza Barcelonę – poinformował w czwartek hiszpański klub. Wprawdzie obie strony osiągnęły porozumienie w sprawie nowego kontraktu, ale na przeszkodzie, jak oświadczono, stanęły przepisy finansowe hiszpańskiej ligi.

“Mimo że obie strony, FC Barcelona i Lionel Messi, osiągnęły porozumienie i miały wyraźny zamiar podpisać dziś nowy kontrakt, nie może się to zdarzyć z powodu przeszkód finansowych i strukturalnych (przepisy hiszpańskiej La Liga)” – poinformowała Barcelona w oświadczeniu.

Chodzi o przepisy dotyczące limitów wynagrodzeń w La Liga, które uniemożliwiłyby rejestrację kontraktu Argentyńczyka.

Barcelona wyraziła “wdzięczność zawodnikowi za jego wkład w rozwój klubu” i życzyła mu “wszystkiego najlepszego na przyszłość w życiu osobistym i zawodowym”.

Dotychczasowa umowa 34-letniego Messiego z Barceloną wygasła w czerwcu tego roku

Argentyńczyk myślał o opuszczenia Barcelony pod koniec ubiegłego sezonu, ale jego prośba została odrzucona przez ówczesnego szefa klubu Josepa Bartomeu. Ostatecznie Messi pozostał w klubie, a kilka miesięcy później na stanowisko prezesa wybrano Joana Laportę.

Szef Barcelony przyznał jednak niedawno, że klub ma trudności z dopasowaniem zarobków zawodnika — nawet przy zaakceptowanych przez niego znacznych obniżkach — do limitu pensji kontrolowanego przez ligę.

Jak informują media, Messi miał podpisać nowy pięcioletni kontrakt, który obejmowałby obniżkę pensji o 50 procent. Barcelona musiała przeprowadzić restrukturyzację finansową, aby sfinalizować tę transakcję i utrzymać się w granicach finansowego fair play ligi hiszpańskiej.

Najlepszy strzelec w historii klubu z Camp Nou, z 672 golami

Messi, który dołączył do zespołu młodzieżowego Barcelony w wieku 13 lat, jest najlepszym strzelcem w historii klubu z Camp Nou, z 672 golami w 778 meczach we wszystkich rozgrywkach.

Zdobył z Barceloną dziesięć tytułów mistrza Hiszpanii i czterokrotnie wygrywał Ligę Mistrzów

Sześciokrotnie otrzymał “Złotą Piłkę” dla najlepszego zawodnika na świecie (2009, 2010, 2011, 2012, 2015, 2019).

W poprzednim sezonie z dorobkiem 30 bramek okazał się najskuteczniejszym piłkarzem hiszpańskiej ekstraklasy i po raz ósmy został królem strzelców. Natomiast w lipcu wywalczył z reprezentacją Argentyny po raz pierwszy w swojej karierze mistrzostwo Ameryki Południowej, zostając również uznanym za najlepszego piłkarza turnieju.

W 2014 roku wywalczył z kadrą narodową wicemistrzostwo świata.

Leave a Reply