Lider OdNowy: Będziemy mieć wiceministra w resorcie rolnictwa i kandydata na prezydenta Warszawy

OdNowa będzie miała przedstawicieli w kierownictwach pięciu resortów, m.in. w ministerstwie rolnictwa; w połowie listopada zorganizujemy event programowy oraz przedstawimy 16 pełnomocników wojewódzkich - zapowiedział wiceszef MON i prezes stowarzyszenia Marcin Ociepa.

Lider OdNowy: Będziemy mieć wiceministra w resorcie rolnictwa i kandydata na prezydenta Warszawy

OdNowa będzie miała przedstawicieli w kierownictwach pięciu resortów, m.in. w ministerstwie rolnictwa; w połowie listopada zorganizujemy event programowy oraz przedstawimy 16 pełnomocników wojewódzkich – zapowiedział wiceszef MON i prezes stowarzyszenia Marcin Ociepa.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński poinformował w czwartek o zawarciu umowy koalicyjnej ze stowarzyszeniem OdNowa, które założyli byli politycy Porozumienia Jarosława Gowina.

Ociepa przekonywał, że jest usatysfakcjonowany z wyników negocjacji z szefem PiS. „Udało się nam w tych negocjacjach zagwarantować bardzo szeroki, programowy i personalny wpływ na państwo. Będziemy mieć przedstawicieli w kierownictwach pięciu ministerstw, a także w administracji rządowej w terenie” – mówił.

OdNowa będzie mieć przedstawicieli w kierownictwach resortów: obrony narodowej, rozwoju i technologii, edukacji i nauki, sportu i turystyki oraz rolnictwa i rozwoju wsi. „W związku z tym, że dział 'turystyka’, będzie częścią ministerstwa sportu, Andrzej Gut-Mostowy będzie wiceministrem sportu i turystyki. Mamy też kandydata na wiceministra rolnictwa” – poinformował, zaznaczając, że nie chce mówić o personaliach, gdyż o zmianach będzie informował premier Mateusz Morawiecki.

Negocjacje z PiS

Ociepa zaznaczył, że od samego początku negocjacji z PiS sygnalizował, że jego stowarzyszenie ma szersze ambicje i bardziej długoterminowe niż stanowiska. „Chcemy na serio budować niekoncesjonowany ruch społeczny, polityczny, który pozwoli prawicy wygrywać wybory. W związku z tym negocjowaliśmy przede wszystkim postulaty programowe. Wynegocjowaliśmy też kandydata na prezydenta stolicy” – powiedział.

Pytany czy kandydatem na prezydenta Warszawy w kolejnych wyborach będzie obecny prezydent Chełma Jakub Banaszek, lider OdNowy stwierdził, że Banaszek jest „świetnym prezydentem, który pokazał, że w ciągu dwóch lat można dźwignąć miasto, ściągnąć dziesiątki milionów złotych na inwestycje”. „Na pewno będzie on jedną z twarzy kampanii samorządowej całej Zjednoczonej Prawicy. Natomiast czy w roli kandydata na prezydenta stolicy, to jeszcze za wcześnie, by to ujawniać” – zaznaczył Ociepa.

Wiceszef MON poinformował ponadto, że w umowie koalicyjnej zostało zapisanych 12 postulatów programowych, które dotyczą m.in.: bezpieczeństwa, gospodarki, samorządności, polityki europejskiej, zdrowotnej oraz ludzi młodych. „Te pięć obszarów będzie zajmować naszą uwagę, jeśli chodzi o prace programowe. Jednocześnie będziemy docierać do samorządowców, przedsiębiorców, do elektoratu proeuropejskiego, a z drugiej strony naszą grupą docelową będą ludzie młodego pokolenia” – mówił Ociepa.

Lider OdNowy nie wykluczył, że w przyszłości stowarzyszenie będzie przekształcane w partię polityczną

„OdNowa ma największy potencjał ze wszystkich koalicjantów do poszerzania elektoratu Zjednoczonej Prawicy. Naszym celem politycznym jako obozu jest wygranie serii wyborów, począwszy od parlamentarnych w 2023 roku, przez samorządowe, europejskie i wreszcie prezydenckie. Do tego potrzebne jest nieustannie poszerzanie naszego elektoratu” – dodał.

Lider OdNowy zapowiedział ponadto, że w połowie listopada odbędzie się „event programowy wraz z prezentacją 16 pełnomocników wojewódzkich”. „Będą oni przygotowywali strukturę stowarzyszenia w całym kraju” – mówił. „Chcemy otworzyć szeroko drzwi dla ludzi wartościowych, ambitnych, którzy zainspirowani postulatami programowymi będą chcieli do nas przystąpić i tworzyć centrowe skrzydło Zjednoczonej Prawicy” – oświadczył Ociepa.

Lider OdNowy nie wykluczył, że w przyszłości stowarzyszenie będzie przekształcane w partię polityczną. „Dzisiaj jest decyzja, by tworzyć ruch społeczny, stowarzyszenie, bo jest to bardziej inkluzyjne; samorządowcom znacznie łatwiej przystępuje się do stowarzyszenia, niż do partii politycznej. Nie wykluczamy jednak, że albo zamiast, albo równolegle pojawi się partia” – zaznaczył Ociepa.

Na początku września politycy związani w przeszłości z Porozumieniem Jarosława Gowina – oprócz Marcina Ociepy, również posłowie: Anna Dąbrowska-Banaszek, Grzegorz Piechowiak, Wojciech Murdzek, Andrzej Gut-Mostowy oraz senator Tadeusz Kopeć powołali stowarzyszenie OdNowa RP.

Leave a Reply