Kumoch o wydarzeniach w Kaliszu: Atak antysemickich trolli sprzeczny z wartościami RP

Wydarzenia w Kaliszu 11 listopada były koszmarne, to atak antysemickich trolli sprzeczny z jakimikolwiek wartościami Rzeczpospolitej - oświadczył w sobotę szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

Kumoch o wydarzeniach w Kaliszu: Atak antysemickich trolli sprzeczny z wartościami RP

Wydarzenia w Kaliszu 11 listopada były koszmarne, to atak antysemickich trolli sprzeczny z jakimikolwiek wartościami Rzeczpospolitej – oświadczył w sobotę szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

11 listopada w Kaliszu zorganizowano marsz, którego uczestnicy, wznosząc antysemickie hasła, przemaszerowali na Główny Rynek, gdzie spalili tekst Statutu Kaliskiego, przywileju tolerancyjnego dla Żydów, wydanego przez księcia kaliskiego Bolesława Pobożnego w 1264 r.

Do tej sprawy odniósł się w sobotę wieczorem w TVP Info Kumoch. Ocenił, że było to „koszmarne wydarzenie, atak antysemickich trolli”. „Jest to atak trolli po prostu, jest to atak sprzeczny z jakimikolwiek wartościami Rzeczpospolitej, atak na polską historię” – oświadczył.

Mówił, że wydarzenia w Kaliszu to był atak ludzi, „którzy bardzo lubią zaistnieć w sytuacji, kiedy prawdziwy patriota zajmuje się granicą wschodnią, popiera własne państwo, a nie stwarza mu dodatkowe wizerunkowe problemy, które natychmiast będą wykorzystywane przez Rosję”.

Marsz w Kaliszu

W piątek władze Kalisza poinformowały, że prezydent miasta zawiadomił prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez organizatorów marszu. Reakcja władz – jak poinformowała rzeczniczka prezydenta miasta Katarzyna Ciupek – dotyczy marszu zorganizowanego 11 listopada w Kaliszu przez grupę nacjonalistów na czele z Wojciechem Olszańskim występującym pod pseudonimem Aleksander Jabłonowski.

Antysemicie wystąpienia potępił przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem Konferencji Episkopatu Polski bp Rafał Markowski. „Stanowczo potępiamy zachowania antysemickie w Kaliszu. Takie postawy nie mają nic wspólnego z patriotyzmem. Godzą w godność bliźniego oraz niszczą ład społeczny i pokój. Stoją w jawnej sprzeczności z Ewangelią i nauczaniem Kościoła” – oświadczył bp Markowski.

Również szef MSWiA Mariusz Kamiński powiedział w sobotę, że wydarzenia, które 11 listopada miały miejsce w Kaliszu, były „haniebne i skandaliczne”. Wyraził nadzieję, że osoby odpowiedzialne za antysemicki i rasistowski incydent poniosą konsekwencje.

Leave a Reply