Kułeba po rozmowie z Bidenem: W Warszawie Ukraina otrzymała od USA dodatkowe gwarancje bezpieczeństwa

Ukraina otrzymała od USA zobowiązania dotyczące dodatkowych gwarancji bezpieczeństwa w zakresie współpracy obronnej - przekazał dziennikarzom szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba po sobotnim spotkaniu w Warszawie, gdzie rozmawiał ze swoim amerykańskim odpowiednikiem Antonym Blinkenem.

Kułeba po rozmowie z Bidenem: W Warszawie Ukraina otrzymała od USA dodatkowe gwarancje bezpieczeństwa

Ukraina otrzymała od USA zobowiązania dotyczące dodatkowych gwarancji bezpieczeństwa w zakresie współpracy obronnej – przekazał dziennikarzom szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba po sobotnim spotkaniu w Warszawie, gdzie rozmawiał ze swoim amerykańskim odpowiednikiem Antonym Blinkenem.

„Otrzymaliśmy od USA dodatkowe obietnice dotyczące dalszego rozwoju naszej współpracy obronnej” – powiedział Kułeba, cytowany przez agencję Reutera.

Kułeba wraz z ministrem obrony Ukrainy Ołeksijem Reznikowem rozmawiał w sobotę w Warszawie z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem i sekretarzem obrony Lloydem Austinem.

Kułeba: prezydent Biden rozumie, że to wojna tyranii i wolnego świata, która wpłynie na historię XXI w.

Ukraiński minister mówił również, że Biden rozumie, iż wojna na Ukrainie to wojna „tyranii i wolnego świata”, która wpłynie na kształt historii XXI wieku. „Wspólnie osiągniemy to, że te zmiany będą na korzyść Ukrainy i demokratycznego świata” – powiedział Kułeba. Prezydent Biden zapewnił także, jak relacjonował Kułeba, że USA są zdeterminowane do wspierania Ukrainy „we wszystkim, do naszego zwycięstwa”, i nic nie zmusi USA do ograniczenia tego wsparcia.

Jak poinformował, USA są gotowe do nałożenia na Rosję kolejnych sankcji. Kułeba zwrócił też uwagę na potrzebę zamknięcia zachodnich portów dla rosyjskich statków i objęcia sankcjami osób z najbliższego otoczenia Władimira Putina. „Rozmawialiśmy również o tym, jak zachęcić te europejskie kraje, które usiłują nie przystępować do sankcji; dokładnie umówiliśmy się, w jaki sposób i z jakimi krajami będziemy współpracować, żeby te kraje nie tworzyły przestrzeni do omijania sankcji przez Rosję” – powiedział szef ukraińskiego MSZ.

Kułeba podkreślił, że ważnym tematem rozmowy była sytuacja oblężonego przez Rosjan Mariupola.

Dyplomata informował również, że rozmowy dotyczyły także dostaw sprzętu dla Ukrainy. „Będą w tej kwestii podejmowane kolejne kroki” – zapowiedział. „Dzisiaj mamy okazję podziękować USA za wszystko, co zrobiły dla nas w tym trudnym okresie” – dodał Kułeba.

Kułeba zwrócił się również do walczących na pierwszej linii ukraińskich żołnierzy i obywateli, przekazując, że prezydent Biden „wyraził zachwyt i podziw” dla ich odwagi.

Kułeba: trzeba sprawić, żeby Rosja nie miała jak obchodzić sankcji

Po spotkaniu Kułeba był pytany o kwestię sankcji nakładanych przez społeczność międzynarodową na Rosję. Minister podkreślił w Polsat News, że Rosja już jest najmocniej obłożonym sankcjami krajem na świecie. Ale, jak dodał, „jest jeszcze kilka sposobów, którymi trzeba zakręcać kurki i sprawiać, by Rosja nie miała możliwości obchodzenia sankcji przez różne furtki”.

„Praca z krajami trzecimi trwa cały czas, codziennie prowadzone są konsultacje, i to daje efekty. Izolacja Rosji w świecie staje się dość powszechna. Na ten moment Europa nie jest w pełni gotowa, by zrezygnować z rosyjskiej ropy i gazu, ale ogranicza swoją zależność. Bardzo ważna w ostatnich dniach była decyzja państw Europy, by nie zgodzić się na rozliczenia w rublach” – zaznaczył Kułeba. Podkreślił, że wciąż trwa praca z krajami, które „jeszcze mają zbyt łagodną pozycję” w tej kwestii.

Kułeba zapewnił, że „Rosja nie wyrwie się spod sankcji”.

Również Ołeksij Reznikow dodał, że wiele elementów sprzętu wojskowego, który ukraińscy żołnierze przejmują od napastników, to urządzenia wyprodukowane w innych krajach niż Rosja. Podkreślił, że w szczególności sankcjami należy objąć producentów tego sprzętu.

Kułeba odniósł się również do obecnych relacji dyplomatycznych między Ukrainą i Rosją. Zaznaczył, że obecnie na terytorium Rosji nie ma ukraińskich dyplomatów, ale prowadzone są pracę w celu otoczenia opieką ukraińskich obywateli w tym kraju. „Wszystkim będziemy pomagać” – zapewnił szef ukraińskiego MSZ.

Leave a Reply