Ksiądz Bartołd: Nienawiścią nie obronimy naszej ojczyzny, więc brońmy jej miłością

Nienawiścią nie obronimy naszej ojczyzny, a musimy jej przecież bronić. Brońmy ją więc miłością – najpierw między sobą, aby nie podnosić ręki przeciw nikomu w ojczyźnie, w której ongiś bili nas najeźdźcy. Nie możemy ich naśladować – powiedział ks. prał. Bogdan Bartołd w czasie mszy smoleńskiej.

Ksiądz Bartołd: Nienawiścią nie obronimy naszej ojczyzny, więc brońmy jej miłością

Nienawiścią nie obronimy naszej ojczyzny, a musimy jej przecież bronić. Brońmy ją więc miłością – najpierw między sobą, aby nie podnosić ręki przeciw nikomu w ojczyźnie, w której ongiś bili nas najeźdźcy. Nie możemy ich naśladować – powiedział ks. prał. Bogdan Bartołd w czasie mszy smoleńskiej.

Zaapelował o „budowanie na fundamencie prawdy oraz sprawiedliwości i miłości społecznej”.

W bazylice archikatedralnej Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Warszawie odbyła się w niedzielę msza św. w intencji tragicznie zmarłych śp. pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich, prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego i za pozostałe ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.

Uczestniczyli w niej m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki. Obecni też byli m.in.: wicepremier i minister kultury Piotr Gliński, wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin, a także minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

„Prosimy tych, którzy zginęli o wsparcie, byśmy jako naród Polski trwali i nie ulegali agresji nienawiści, ale byśmy dążyli do pojednania i braterskiej miłości, bo tylko taką postawą możemy przezwyciężyć zło, które nas otacza” – powiedział, witając zgromadzonych proboszcz parafii archikatedralnej ks. prałat Bogdan Bartołd.

W homilii podkreślił, że Dekalog jest jak kompas na burzliwym morzu, jest solidnym fundamentem w budowaniu naszej teraźniejszości i przyszłości. Zaznaczył, że na Sądzie Ostatecznym Bóg nie zapyta nas, co zrobiliśmy, ale czy Go kochaliśmy – powiedział kaznodzieja.

„Nie dajmy się niczym zniewolić, żadnymi rzeczami. Bądźmy świadkami Chrystusa, który mam moc obdarować nieprawdopodobnym, niesamowitym darem miłości i umiejętnością cieszenia się z drobiazgów” – zaapelował duchowny.

Ks. Bartołd przywołał wydarzenia z kwietnia 2010 r. „Ulica Krakowskie Przedmieście, plac Zamkowy (…) miała na imię Polska, bo to wtedy była nasza ojczyzna, która płakała, cierpiała, która się modliła. Jeden z harcerzy, trzymając straż przy krzyżu, który potem zaczął niektórym bardzo przeszkadzać i który stał się obiektem szyderstw i pośmiewiska, a także urągania, powiedział do jednego z kapłanów: 'Może ci, którzy zginęli pod Smoleńskiem po to zamknęli oczy, abyśmy my oczy otworzyli'” – powiedział kaznodzieja.

Ks. Bartołd: Polsko, czy pamiętasz i czy wiesz, że bez Chrystusa nie zrozumiesz swoich dziejów?

Zaznaczył, że comiesięczna modlitwa, za tych, którzy zginęli, jest ciągłym wołaniem Panie Jezu Chryste Ukrzyżowany i Zmartwychwstały spraw, aby z tej śmierci wyrosło dobro i abyśmy my zrozumieli, że w okresach najcięższych prób dziejowych naród Polski szukał i znajdował siłę do przetrwania i powstania z trudnej sytuacji w krzyżu Chrystusa i modlitwie do jego Matki. Nigdy się nie zawiódł, bo był mocny mądrością i mocą krzyża” – podkreślił ks. Bartołd.

Przypomniał słowa Jana Pawła II, który mówił, że „’Chrystusa nie można wyłączyć z dziejów człowieka w jakimkolwiek miejscu ziemi’. Chciałoby się dzisiaj zawołać: Europo, czy ty o tym jeszcze pamiętasz? Polsko, czy pamiętasz i czy wiesz, że bez Chrystusa nie zrozumiesz swoich dziejów” – pytał kaznodzieja.

Wskazał również na słowa bł. kard. Wyszyńskiego, który mówił, że „człowiek żyje nie tyko dla siebie i nie tylko na dziś, ale żyje w wymiarze narodów. Każdy naród, a więcej i nasz Polski naród może żyć własnymi mocami, zasobami materialnymi, gospodarczymi, własną rodziną, w której są małżonkowie, dzieci i dziadkowie, własną kulturą, która jest wzbogacona przez Ewangelię”.

Podkreślił, że Polacy są otwarci na współpracę z innymi, ale – jak podkreślił – „na współpracę, a nie na uzależnienie”.

„Prymas Tysiąclecia prosił nas Polaków, że nienawiścią nie obronimy naszej Ojczyzny, a musimy jej przecież bronić. Brońmy ją, więc miłością – najpierw między sobą, aby nie podnosić ręki przeciw nikomu w ojczyźnie, w której ongiś bili nas najeźdźcy. Nie możemy ich naśladować. Nie możemy sami siebie poniewierać, bić” – podkreślił ks. Bartołd.

Wskazał, że trzeba porozumienia opartego na miłości, która sprawi, że „cały świat, patrząc na nas, będzie mówił: 'Oto jak oni się miłują’. Wtedy dopiero zapanuje upragniony pokój, zgoda i wzajemne zaufanie” – powiedział duchowny.

Zaapelował o „budowanie na fundamencie prawdy, sprawiedliwości i miłości społecznej”.

Zaznaczył, że „Kościół i naród są to to dwie dłonie wzajemnie się obejmujące w geście szacunku i pojednania”.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154, wiozącego delegację na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka, najwyżsi dowódcy wojska i ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.

Leave a Reply