Kraska: nowe restrykcje mają ograniczyć kontakty międzyludzkie

Sytuacja epidemiczna, dzisiejszy wynik, skłaniają do tego, by myśleć o dodatkowych obostrzeniach - powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, komentując środowe dane dotyczące zakażeń i sytuacji w szpitalach. Dodał jednak, że ostatecznych decyzji nie podjęto, trwa na ten temat dyskusja.

Sytuacja epidemiczna, dzisiejszy wynik, skłaniają do tego, by myśleć o dodatkowych obostrzeniach – powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, komentując środowe dane dotyczące zakażeń i sytuacji w szpitalach. Dodał jednak, że ostatecznych decyzji nie podjęto, trwa na ten temat dyskusja.

Ministerstwo Zdrowia podało w środę, że wykryto 29 978 nowych przypadków koronawirusa – to najwięcej od początku epidemii. Zmarło też 575 chorych pacjentów. Od marca ubiegłego roku zdiagnozowano ponad 2,1 mln zakażonych COVID-19. Dla ponad 50,3 tys. choroba ta zakończyła się śmiercią.

„Te dane są bardzo wysokie i to skłania do tego, żebyśmy przeanalizowali możliwość wprowadzenia dodatkowych obostrzeń. Musimy bardzo energicznie reagować na tę sytuację” – przyznał wiceminister.

Dodał, że wzrost zakażeń przekłada się na sytuację w szpitalach, choć dzisiaj dane pokazały, że w ostatniej dobie przybyło 436 osób w szpitalach, czyli mniej niż w poprzednich dniach, ale „nadal to bardzo dużo”.

Resort w środę rano podał, że w szpitalach przebywa 26 511 chorych na COVID-19, czyli o 436 osób więcej niż poprzedniej doby. Terapii respiratorowej wymaga 2 537 chorych.

Wiceminister zapytany, jakich restrykcji w okresie przedświątecznym i poświątecznym można się spodziewać wyjaśnił, że „chodzi o ograniczenie kontaktów ludzkich”.

„Proszę pamiętać, że żadne obostrzenia nie są wymierzone przeciw człowiekowi, ale musimy te kontakty teraz zdecydowanie ograniczyć” – podkreślił.

Kraska pytany, czy wprowadzony będzie zakaz przemieszczania się przyznał, że „na dziś o zakazie takim nie rozmawiamy”.

Leave a Reply