Kraków wśród najpopularniejszych kierunków podróży według TripAdvisor

Kraków, jako jedyne polskie miasto znalazł się wśród najpopularniejszych europejskich kierunków podróży według rankingu Travellers' Choice 2022, organizowanego przez jeden z największych internetowych serwisów turystycznych TripAdvisor.

Kraków wśród najpopularniejszych kierunków podróży według TripAdvisor

Kraków, jako jedyne polskie miasto znalazł się wśród najpopularniejszych europejskich kierunków podróży według rankingu Travellers’ Choice 2022, organizowanego przez jeden z największych internetowych serwisów turystycznych TripAdvisor.

Jak przekazał Urząd Miasta Krakowa, w najnowszym rankingu Travellers’ Choice 2022 – Popular Destinations – Europe numerem jeden w Europie okazał się Londyn, na drugim miejscu uplasowała się grecka wyspa Kreta, a na trzecim Rzym. Lista obejmuje 25 pozycji, a na 24. miejscu znalazł się Kraków, jako jedyne polskie miasto w rankingu.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski na swoim profilu w mediach społecznościowych napisał: „Cieszą takie wiadomości, tym bardziej, że w rankingu Tripadvisor jesteśmy już kolejny raz. Unikatowe dziedzictwo historii i architektury, dobra kuchnia, międzynarodowe festiwale – za to jest Kraków ceniony”.

Coroczny ranking TripAdvisor, jednego z najpopularniejszych serwisów internetowych dla miłośników podróży z całego świata, powstaje na podstawie recenzji i rekomendacji podróżników, którzy oceniają hotele, restauracje, zabytki, widoki, atrakcje itp. w odwiedzanych miejscach.

Według nich stolica Małopolski przyciąga takimi miejscami i zabytkami jak m.in. Wawel, Rynek Główny, kościół Mariacki i Kazimierz

Według nich stolica Małopolski przyciąga takimi miejscami i zabytkami jak m.in. Wawel, Rynek Główny, kościół Mariacki i Kazimierz. Miasto – wskazali turyści – ukazuje unikatowe dziedzictwo, bogactwo historii i architektury. TripAdvisor doceniał Kraków także za walory gastronomiczne, podkreślając, że w 2019 r. miasto otrzymało tytuł Europejskiej Stolicy Kultury Gastronomicznej (European Capital of Gastronomic Culture).

Według opinii serwisu, Kraków to również miejsce, w którym co roku odbywa się ok. 100 festiwali i innych wydarzeń o charakterze międzynarodowym.

Według przedstawionych w grudniu ub.r. wstępnych szacunków dotyczących wielkości ruchu turystycznego w Krakowie, w 2021 roku stolicę Małopolski odwiedziło 11,3 mln osób.

Badania ruchu turystycznego przeprowadził międzyuczelniany zespołu ekspertów Małopolskiej Organizacji Turystycznej. Specjaliści szacują, że do Krakowa mogło przyjechać w 2021 roku 11,3 mln turystów, z czego największa grupa – 6,1 mln to turyści krajowi, którzy przyjechali tylko na jeden dzień. 4 mln 285 tys. Polaków zostało pod Wawelem dłużej. W porównaniu z okresem przed pandemią niewielu było turystów zagranicznych – 830 tys. skorzystało z pobytu kilkudniowego, a 85 tys. jednodniowego. Wśród obcokrajowców najwięcej było osób z Wielkiej Brytanii, Niemiec i Francji.

Turyści wydali w Krakowie 5,5 mld zł i jak zaznaczają badacze na taki wynik wpływ mają krótkie, jednodniowe pobyty. Jako cel podróży goście wskazywali najczęściej: zwiedzanie zabytków, rozrywkę, wypoczynek, przyjazd ze względów religijnych oraz odwiedziny u znajomych i krewnych. Nocowali najczęściej w hotelach i apartamentach.

W 2020 roku Kraków odwiedziło niespełna 8 mln turystów, a w 2019 roku – przed pandemią – ponad 14 mln.

Leave a Reply