Kraje Unii Europejskiej nie chcą zabierać do siebie migrantów z Włoch

Komisja Europejska nie otrzymała dotychczas od państw członkowskich UE żadnych ofert przyjęcia migrantów z Włoch po tym, jak setki ludzi przybyły w weekend łodzią na włoską wyspę Lampedusa - poinformował we wtorek rzecznik KE Adalbert Jahnz.

Komisja Europejska nie otrzymała dotychczas od państw członkowskich UE żadnych ofert przyjęcia migrantów z Włoch po tym, jak setki ludzi przybyły w weekend łodzią na włoską wyspę Lampedusa – poinformował we wtorek rzecznik KE Adalbert Jahnz.

Skontaktowaliśmy się z kilkoma państwami członkowskimi. Do tej pory nie otrzymaliśmy żadnego konkretnego zobowiązania dotyczącego np. relokacji” – powiedział rzecznik na konferencji prasowej w Brukseli.

W poniedziałek unijna komisarz do spraw wewnętrznych Ylva Johansson wezwała państwa członkowskie UE do okazania solidarności z Włochami i wsparcia relokacji migrantów.

Francja: Imigrant spalił żywcem żonę, bo chciała żyć jak Francuzka

Ponad 2100 migrantów przypłynęło w ciągu niecałych dwóch dni weekendu na włoską wyspę Lampedusa. To raptowne nasilenie się fali migracyjnej budzi coraz większe zaniepokojenie, zwłaszcza lokalnych władz.

Na Lampedusę wciąż docierają kolejni migranci

Nawet co kilkadziesiąt minut na Lampedusę przypływały ostatnio zarówno małe łodzie z kilkudziesięcioma migrantami, jak i duże kutry rybackie z kilkuset ludźmi na pokładzie. Niemal wszystkie jednostki przypłynęły z Libii. W niedzielę było 16 łodzi z około 1500 osobami, a w poniedziałek cztery z ponad 600.

Całkowicie przepełniony jest punkt rejestracji migrantów na Lampedusie, choć są oni regularnie przewożeni na stojące w pobliżu promy, gdzie odbywają kwarantannę. Minionej nocy 700 migrantów koczowało na molo przy porcie z powodu braku miejsc w ośrodku pobytu.

Imigrant zgwałcił 14-latkę. Deportacja byłaby „zbyt surową karą”

Przewodniczący władz regionu Sycylia Nello Musumeci zaapelował do rządu w Rzymie i do Unii Europejskiej o podjęcie działań. Twierdzi, że „wszyscy zostawili samą Sycylię z Lampedusą na czele w obliczu tej niekończącej się tragedii”.

„Samą dobrą wolą nie rozwiąże się dramatu migrantów na Morzu Śródziemnym. Wszyscy wiedzą, że w najbliższych tygodniach zginą następne niewinne osoby, niemal zawsze kobiety i dzieci, podczas desperackiej podróży na sycylijskie wybrzeża, ale nikt nie chce nawet kiwnąć palcem, ani w Rzymie, ani w Brukseli” – oświadczył Musumeci.

Włochy: Były wicepremier Matteo Salvini stanie przed sądem za przetrzymywanie migrantów na statku

Leave a Reply