Kongres USA planuje zatwierdzić prawie 40 mld dolarów pomocy dla Ukrainy

Demokraci zgodzili się na zwiększenie dodatkowej pomocy dla Ukrainy do wysokości 39,8 miliarda dolarów, poinformowały Reutersa w poniedziałek dwa źródła zaznajomione z propozycją, łagodząc obawy, że opóźnione głosowanie może przerwać dostawy amerykańskiej broni do Kijowa.

Kongres USA. Fot. PAP/ EPA/MICHAEL REYNOLDS
Kongres USA. Fot. PAP/ EPA/MICHAEL REYNOLDS

Demokraci zgodzili się na zwiększenie dodatkowej pomocy dla Ukrainy do wysokości 39,8 miliarda dolarów, poinformowały Reutersa w poniedziałek dwa źródła zaznajomione z propozycją, łagodząc obawy, że opóźnione głosowanie może przerwać dostawy amerykańskiej broni do Kijowa.

Izba Reprezentantów może już we wtorek przyjąć plan, który przekracza prośbę prezydenta Joe Bidena z ubiegłego miesiąca o 33 miliardy dolarów na pomoc dla Ukrainy. Przywódcy Senatu powiedzieli, że są również gotowi do szybkiego działania.

Propozycja dodatkowego finansowania związanego z COVID-19, które niektórzy Demokraci chcieli połączyć z kryzysowym finansowaniem na Ukrainie, będzie teraz rozpatrywana oddzielnie.

Biden 28 kwietnia zwrócił się do Kongresu o 33 miliardy dolarów na wsparcie Ukrainy, w tym ponad 20 miliardów na pomoc wojskową. Ta propozycja radykalnie zwiększała finansowanie przez Stany Zjednoczone wojny z Rosją.

Dodatkowe wsparcie finansowe

Nowa propozycja obejmuje dodatkowe 3,4 miliarda dolarów na pomoc wojskową i 3,4 miliarda dolarów na pomoc humanitarną, podały źródła.

Zarówno Demokraci, jak i Republikanie powiedzieli Bidenowi, że popierają większą pomoc dla Ukrainy i szybko zatwierdzą finansowanie awaryjne, ale zostało to opóźnione przez spory między stronami dotyczące tego, czy należy uwzględnić dodatkowe fundusze na pomoc w związku z COVID-19 lub zaostrzone kontrole imigracyjne. Opóźnienie wzbudziło obawy w Białym Domu.

Biden wydał oświadczenie wzywające kongresmenów do przyjęcia ustawy o funduszach tak, aby mógł ją podpisać w ciągu najbliższych kilku dni. „Nie możemy pozwolić, aby nasze dostawy pomocy zostały zatrzymane, w oczekiwaniu na dalsze działania Kongresu” – napisał.

W listach do przewodniczącej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi, republikanina w Izbie Reprezentantów Kevina McCarthy’ego i przewodniczących kluczowych komisji zarówno w Izbie, jak i Senacie, sekretarz stanu Antony Blinken i sekretarz obrony Lloyd Austin napisali, że wojsko ma wystarczające fundusze, aby wysyłać broń do Kijowa tylko na kolejne dwa tygodnie.

„Potrzebujemy twojej pomocy” – napisali Blinken i Austin w listach, do których dotarł Reuters. Informowali ich adresatów, że pozostało tylko 100 milionów dolarów do wykorzystania w ramach upoważnienia, które pozwala prezydentowi zezwolić na transfer broni bez zgody Kongresu w odpowiedzi na sytuację kryzysową.„Spodziewamy się wyczerpać tę opcję najpóźniej do 19 maja 2022 r.” – alarmowali Blinken i Austin.

Przywódca republikanów w Senacie, Mitch McConnell, powiedział dziennikarzom, że jest zadowolony, z oddzielenia pomocy dla Ukrainy od pomocy związanej z COVID-19. W przemówieniach w Senacie wielokrotnie opowiadał się za „czystą” ustawą o Ukrainie.

Ustawa „Lend-Lease Act”

Biden podpisał w poniedziałek ustawę ożywiającą „Lend-Lease Act”,program z czasów drugiej wojny światowej, który pomógł pokonać Niemcy Hitlera, umożliwiając Waszyngtonowi szybsze wypożyczanie lub dzierżawienie sprzętu wojskowego sojusznikom USA.

Leave a Reply