Konflikt Rosja-Ukraina. „Nadal istnieje szansa dyplomatycznego rozwiązania kryzysu”

Choć brak jest oznak deeskalacji ze strony rosyjskiej, to nadal istnieje szansa dyplomatycznego rozwiązania kryzysu wokół Ukrainy - zgodzili się w czwartek podczas rozmowy telefonicznej szefowie dyplomacji: Polski Zbigniew Rau i USA Antony Blinken.

Konflikt Rosja-Ukraina.

Choć brak jest oznak deeskalacji ze strony rosyjskiej, to nadal istnieje szansa dyplomatycznego rozwiązania kryzysu wokół Ukrainy – zgodzili się w czwartek podczas rozmowy telefonicznej szefowie dyplomacji: Polski Zbigniew Rau i USA Antony Blinken.

Rau i Blinken rozmawiali w czwartek telefonicznie. Z komunikatu polskiego MSZ wynika, że tematem rozmowy był rozwój sytuacji na i wokół Ukrainy. „Szef polskiej dyplomacji podsumował swoją niedawną wizytę w Moskwie, w roli Przewodniczącego OBWE, i zrelacjonował przebieg rozmów z ministrem spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Siergiejem Ławrowem” – podały służby prasowe resortu spraw zagranicznych.

„Kluczem do rozwiązania kryzysu powinien być dialog”

Obaj szefowie dyplomacji zwrócili uwagę „na brak oznak deeskalacji ze strony rosyjskiej, pomimo publicznych zapewnień Moskwy o wycofywaniu jednostek znad granicy z Ukrainą”. „Rozmówcy zgodzili się, że nadal istnieje szansa dyplomatycznego rozwiązania obecnego kryzysu, a kluczem do tego powinien być dialog prowadzony w oparciu o trzy ścieżki: dwustronną amerykańsko-rosyjską, Radę NATO-Rosja oraz forum OBWE” – napisano w komunikacie MSZ.

Minister Rau podziękował także sekretarzowi Blinkenowi za decyzję administracji amerykańskiej dotyczącą wysłania dodatkowych żołnierzy do Polski i podkreślił konieczność dalszego wzmacniania całej wschodniej flanki NATO. Wskazał również na działania, jakie ma zamiar podjąć zarówno jako szef polskiej dyplomacji, jak i przewodniczący OBWE, w najbliższym czasie.

Antony Blinken wystąpił w czwartek podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ. Oświadczył, że informacje USA jasno wskazują, że rosyjskie siły przygotowują się do ataku na Ukrainę w ciągu najbliższych dni. Stwierdził, że Rosja już podjęła kroki w kierunku wojny, próbując stworzyć pretekst do inwazji, oskarżając Kijów m.in. o możliwy atak bronią chemiczną, zamach terrorystyczny na terytorium Rosji czy o „ludobójstwo”. Zaznaczył, że rosyjskie media już zaczęły intensyfikację podobnych oskarżeń, w tym podczas czwartkowego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa.

Minister Rau w Moskwie przebywał we wtorek, gdzie spotkał się ze swym rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem. Po rozmowie z szefem MSZ Rosji ocenił, że bezpieczeństwo europejskie znajduje się obecnie „w głębokim kryzysie”. „Sytuacja wokół Ukrainy pozostaje niezwykle napięta i grozi jeszcze poważniejszą eskalacją” – mówił polski minister.

Podkreślił, że „polskie przewodnictwo w OBWE podejmuje wszelkie działania, by jej zapobiec i obniżyć odczuwalne obecnie napięcie”. W tym duchu – jak mówił – Polska zaproponowała „inicjatywę nowego dialogu na temat bezpieczeństwa europejskiego”. Celem tej propozycji – tłumaczył Rau – „jest redukcja ryzyka konfrontacji oraz wzmocnienie bezpieczeństwa i stabilności na obszarze OBWE”. „Oczekujemy, że inicjatywa ta pozwoli na lepsze zrozumienie stanowisk wszystkich państw uczestniczących i poprawę przewidywalności działań, a także wzmocnienie trzech fundamentalnych zasad dla pokoju i bezpieczeństwa w Europie: zasady wszechstronnego podejścia do bezpieczeństwa, niepodzielności bezpieczeństwa i pokojowych relacji między państwami” – wskazał Rau.

Leave a Reply