Konferencja Joe Bidena z sojusznikami nt. Ukrainy. Udział w rozmowie weźmie między innymi prezydent Andrzej Duda

Prezydent USA Joe Biden będzie gospodarzem piątkowego spotkania w formacie wideokonferencji z udziałem sojuszników USA – przywódców Kanady, Francji, Niemiec, Włoch, Polski, Rumunii, W. Brytanii, a także UE i NATO - przekazało w czwartek biuro premiera Trudeau.

Konferencja Joe Bidena z sojusznikami nt. Ukrainy. Udział w rozmowie weźmie między innymi prezydent Andrzej Duda

Prezydent USA Joe Biden będzie gospodarzem piątkowego spotkania w formacie wideokonferencji z udziałem sojuszników USA – przywódców Kanady, Francji, Niemiec, Włoch, Polski, Rumunii, W. Brytanii, a także UE i NATO – przekazało w czwartek biuro premiera Trudeau.

Tematem rozmowy będzie kryzys rosyjsko-ukraiński. Planowane wielostronne rozmowy państw członkowskich NATO mają pomóc w wypracowaniu wspólnego planu działań w obliczu kryzysu dotykającego Ukrainę.

Waszyngton nie ustaje w wysiłkach, by doprowadzić do deeskalacji w nasilającym się od kilku tygodni konflikcie. W pobliżu terytorium Ukrainy – na Białorusi i w Rosji – stacjonuje obecnie od 100 tys. do 130 tys. wojskowych. Koncentracji rosyjskich wojsk i uzbrojenia u granic Ukrainy niesie wielkie zagrożenia dla tego państwa.

Rzeczywiste zamiary Kremla nie są znane. Reuters podkreśla, że w świetle ustaleń amerykańskiego wywiadu, Rosjanie mogą dopuścić się prowokacji, by uzasadnić napaść na Ukrainę.

Leave a Reply