Konfederacja z wysokim poparciem na wsi, PSL poniżej progu [SONDAŻ]

Konfederacja zyskuje wciąż silniejsze poparcie wśród mieszkańców wsi. Według ostatniego sondażu przeprowadzonego przez Instytutu Badań Spraw Publicznych na ugrupowanie swój głos wśród osób, które nie mieszkają w miastach, oddałoby aż 14,25 procenta wyborców. To efekt licznych akcji wspierających wieś, w które angażowali się politycy partii.

Według sondażu IBSP największym poparciem wśród środowisk wiejskich nieprzerwanie cieszy się Prawo i Sprawiedliwość. Na rządzące ugrupowanie swój głos oddałoby 35,66 procenta wyborców. Druga w zestawieniu Polska 2050 może liczyć na poparcie rzędu 24,76 procenta. Wysokie, bo trzecie miejsce, zajmuje Konfederacja – na nią wskazało 14,25 respondentów. Oznacza to, że partia wyprzedziłaby Lewicę, Koalicję Obywatelską, PSL Koalicję Polską.

Jedna z ciekawszych obserwacji z najnowszego sondażu IBSP to trzecie miejsce Konfederacji na terenach wiejskich. Z badania na badanie struktura wyborców Konfederacji ze stanu 65:35 (miasto/wieś) zmieniła się w strukturę 55:45. Dla rządów PiS to śmiertelne zagrożenie – napisał na twitterze Łukasz Pawłowski, prezes Ogólnopolskiej Grupy Badawczej.

Wynik ugrupowania nie powinien dziwić. Konfederacja wspierała rolników w protestach przeciwko Piątce dla zwierząt, sprzeciwia się zakazowi hodowli zwierząt futerkowych i uboju rytualnego, aktywnie domaga się odszkodowań dla hodowców drobiu dotkniętych ptasią grypą oraz reprezentuje szereg wartości konserwatywnych – bliskich środowiskom wiejskim.

Leave a Reply