Komuna wraca! Rząd nie wyklucza wprowadzenia godziny policyjnej

Minister zdrowia Adam Niedzielski pytany o możliwość wprowadzenia w Polsce godziny policyjnej potwierdził, że rząd musi rozważać także takie scenariusze. Szef resortu podkreślił, że apogeum trzeciej fali pojawi się w okresie świątecznym.

Minister zdrowia Adam Niedzielski pytany o możliwość wprowadzenia w Polsce godziny policyjnej potwierdził, że rząd musi rozważać także takie scenariusze. Szef resortu podkreślił, że apogeum trzeciej fali pojawi się w okresie świątecznym.

W rozmowie na antenie RMF24, minister zdrowia Adam Niedzielski odpowiadał na pytania związane z ograniczeniami i pandemią koronawirusa. Wskazał, że sytuacja jest niezwykle poważna, a liczba zakażeń ostatniego dnia wyniosła 31 757. – „Stan jest krytyczny. (…) Myślę, że wszyscy powinniśmy sobie zdawać sprawę z tego, że to nie jest czas na to, aby myśleć o tym, żeby omijać obostrzenia” – powiedział Adam Niedzielski. Dodał, że obecnie rząd musi brać pod uwagę wszystkie scenariusze. Zauważył, że szczególnie zła sytuacja jest na Śląsku.

Szef resortu zdrowia był pytany o możliwość wprowadzenia dodatkowych obostrzeń. Dziennikarz prowadzący rozmowę zauważył, że Polskę od innych krajów odróżnia fakt, że w naszym kraju wciąż nie obowiązuje tzw. godzina policyjna. Pytany czy to plan działania rządu brany pod uwagę, potwierdził, ale wskazał konkretny warunek wprowadzenia tego rozwiązania.

„Jeżeli sytuacja będzie taka, że nie będziemy widzieli w ciągu najbliższego tygodnia, półtora tygodnia, w tym okresie okołoświątecznym, że dochodzi do przesilenia, tzn., że zmieniają się trendy, to na pewno będziemy musieli rozważyć takie scenariusze” – powiedział Adam Niedzielski.

Podczas rozmowy minister zdrowia wskazał, że on sam zbliżające się Święta Wielkanocne spędzi w gronie najbliższych, aby nie narażać innych na zachorowanie. Podkreślił, że nie zdecyduje się również na święcenie pokarmów w Wielką Sobotę. Dodał jednak, że jest to sprawa indywidualna sumienia każdego człowieka i nie zabrania pójścia do kościoła z tradycyjną święconką.

Należy przypomnieć, że od soboty na terenie kraju obowiązują nowe obostrzenia. Rząd zdecydował się m.in. na zamknięcie sklepów budowlanych i meblowych o powierzchni powyżej 2 tys. m kw, zamknięcie salonów fryzjerskich i kosmetycznych, a także przedszkoli i żłobków – za wyjątkiem dzieci pracowników służb medycznych oraz mundurowych.

Nowe obostrzenia obowiązują także w kościołach. Limit wiernych w kościele został zmniejszony do 1 osoby na 20 m kw. Dotychczas limit ten wynosił 1 osoba na 15 m kw.

Leave a Reply