Komisja Europejska rezygnuje z dodatkowych dawek szczepionek AstraZeneca i Johnson & Johnson

Komisja Europejska zrezygnuje z dodatkowych 300 milionów dawek szczepionek firm AstraZeneca i Johnson & Johnson, które zagwarantowała jako opcje w ramach umów podpisanych z firmami farmaceutycznymi - powiedział Reuterowi wysoki urzędnik UE.

Komisja Europejska zrezygnuje z dodatkowych 300 milionów dawek szczepionek firm AstraZeneca i Johnson & Johnson, które zagwarantowała jako opcje w ramach umów podpisanych z firmami farmaceutycznymi – powiedział Reuterowi wysoki urzędnik UE.

Zdaniem agencji decyzja jest sygnałem, że Bruksela chce zdystansować się od AstraZeneca po napięciach w rozmowach ze spółką, po tym, jak producent nie dostarczył wymaganej porozumieniem liczby dawek z powodu problemów produkcyjnych.

„Jest to również kolejny dowód, że blok odrzuca szczepionki, które są powiązane z bardzo rzadkimi, ale potencjalnie śmiertelnymi skutkami ubocznymi, i jest przekonany, że obecni dostawcy – na czele z firmą Pfizer/BioNTech – dostarczą wystarczającą liczbę dawek, aby zaszczepić co najmniej 70 proc. dorosłych w UE do końca lata” – informuje agencja.

UE ma kontrakt na łącznie 400 milionów dawek z J&J, z czego tylko 200 milionów zostało już zamówionych, oraz oddzielny kontrakt z AstraZeneca na 400 milionów, z czego tylko 300 milionów zostało zakupionych.

Francja: Po szczepieniu preparatem AstraZeneca 23 przypadki zakrzepów i osiem zgonów

„Nie ma potrzeby korzystania z opcji”

„Nie ma potrzeby korzystania z opcji” – powiedział urzędnik, który jest bezpośrednio zaangażowany w rozmowy z producentami szczepionek.

Rzecznik Komisji Europejskiej, która koordynuje rozmowy z producentami szczepionek, powiedział, że z opcji można skorzystać w dowolnym momencie, ale odmówił dalszych komentarzy.

Obie firmy miały problemy z produkcją, a AstraZeneca zmniejszyła swoje dostawy w UE o dwie trzecie do 100 milionów dawek do końca czerwca, wywołując furię w Brukseli.

Do Polski trafi 120 tys. szczepionek Johnson&Johnson. Tymczasem w Kolorado zamknięto ośrodek szczepień z powodu powikłań po tym preparacie

AstraZeneca i Johnson&Johnson nie komentują spawy

Urzędnik UE powiedział, że problemy z zaopatrzeniem od AstraZeneca przekonały negocjatorów UE, aby nie zwracali się do firmy o opcjonalne dawki.

Rzecznik AstraZeneca odmówił komentarza – informuje Reuters.

Urzędnik UE dodał, że w przypadku J&J początkowe obawy dotyczące bezpieczeństwa technologii zmusiły negocjatorów do powstrzymania się zamówienia opcjonalnych dawek, a także mogą uniemożliwić rozmowy w sprawie nowego kontraktu.

Rzeczniczka J&J odmówiła komentarza – podała agencja.

W zeszłym tygodniu Komisja oświadczyła, że rozpoczyna rozmowy z firmami Pfizer i BioNTech w sprawie zakupu do 1,8 miliarda dawek szczepionek na nadchodzące lata w ramach nowej umowy.

Odnotowano 3 tysiące odczynów poszczepiennych po preparacie AstraZeneca

Leave a Reply