Kolejne 15 osób zatrzymanych w śledztwie dotyczącym wyłudzeń VAT. Łącznie jest 271 podejrzanych

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji na polecenie zachodniopomorskiego wydziału Prokuratury Krajowej zatrzymali kolejne 15 osób w śledztwie dotyczącym wyłudzeń VAT. Łącznie w sprawie jest już 271 podejrzanych. Według ustaleń śledczych w wyniku działania grupy straty Skarbu Państwa wstępnie oszacowano na co najmniej 50 mln zł.

Siedziba CBŚP. Fot. PAP/ Leszek Szymański
Siedziba CBŚP. Fot. PAP/ Leszek Szymański

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji na polecenie zachodniopomorskiego wydziału Prokuratury Krajowej zatrzymali kolejne 15 osób w śledztwie dotyczącym wyłudzeń VAT. Łącznie w sprawie jest już 271 podejrzanych. Według ustaleń śledczych w wyniku działania grupy straty Skarbu Państwa wstępnie oszacowano na co najmniej 50 mln zł.

Rzeczniczka CBŚP podinsp. Iwona Jurkiewicz poinformowała, że sprawa dotyczy współpracujących ze sobą i działających w całym kraju grup przestępczych, zajmujących się wprowadzaniem do obrotu dokumentów podrobionych i poświadczających nieprawdę w zakresie zaistnienia transakcji gospodarczych. “Dokumentacja ta była podstawą obniżenie należnego podatku” – podkreśliła policjantka.

“Produkcja pustych faktur”

“Głównym obszarem działalności grupy przestępczej była ‘produkcja pustych faktur’ przy wykorzystaniu do tego celu podmiotów gospodarczych zarejestrowanych na tzw. ‘słupy’, nie prowadzące faktycznie jakiejkolwiek działalności gospodarczej. Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że w ten proceder może być zamieszanych nawet kilkaset firm” – wyjaśniła.

Wskazała, że kilka dni temu śledczy przeprowadzili akcję w województwie małopolskim, zachodnio-pomorskim, pomorskim, mazowieckim oraz kujawsko-pomorskim. Podczas działań policjanci zatrzymali 15 osób. “Przeszukano kilkanaście obiektów, m.in. mieszkań, domów oraz biur rachunkowych. Wówczas to, zabezpieczono sprzęt elektroniczny, a także dokumenty, które zostaną poddane szczegółowej analizie” – podała.

“W działaniach uczestniczyli również funkcjonariusze Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Toruniu, którzy na bazie zebranego materiału wszczęli 26 kontroli celno-skarbowych” – zaznaczyła.

Zatrzymani zostali doprowadzeni Zachodniopomorskiego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie. “Prokurator przedstawił zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy, oszustw podatkowych i tzw. zbrodni fakturowych” – poinformował rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej Łukasz Łapczyński.

“Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania wobec podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w kwotach od 10 tysięcy do 150 tysięcy złotych, dozory policji połączone z zakazem kontaktowania się z pozostałymi podejrzanymi w sprawie, a także zakazy opuszczania kraju” – podkreślił prokurator Łapczyński. Dodał przy tym, że prokurator dokonał zabezpieczenia mienia podejrzanych na poczet przyszłych kar grzywny oraz obowiązków zwrotu uszczuplonych podatków.

Prokurator przedstawił zarzuty 271 podejrzanym

Prokurator wyjaśnił, że były to kolejne zatrzymania w śledztwie dotyczącym grupy, której członkowie popełniali przestępstwa karne i karne skarbowe związane z wystawianiem nierzetelnych i poświadczających nieprawdę faktur VAT. “Dotychczas prokurator przedstawił zarzuty 271 podejrzanym. Aktualnie 7 osób pozostaje tymczasowo aresztowanych” – podał.

“W czerwcu 2022 r. w ramach śledztwa skierowano do sądów akty oskarżenia wobec 23 osób będących ostatecznymi odbiorcami i pośrednikami w dostarczaniu nierzetelnych faktur VAT” – dodał rzecznik Prokuratury Krajowej. Zaznaczył, że śledczy nie wykluczają dalszych zatrzymań w sprawie. “W kręgu osób podejrzewanych może być nawet 200 osób” – wyjawił.

Leave a Reply