Kolejna Śmiertelna Ofiara Badań Nad Szczepionką Przeciwko COVID-19

Brazylia: Wolontariusz biorący udział w badaniu klinicznym nad szczepionką COVID-19, opracowaną przez firmę AstraZeneca i Oxford University, zmarł |AstraZeneca odmówiła natychmiastowego komentarza.

Kolejna Śmiertelna Ofiara Badań Nad Szczepionką Przeciwko COVID-19

Brazylijski organ ds.zdrowia – Anvisa – poinformował we środę, że wolontariusz biorący udział w badaniu klinicznym nad szczepionką COVID-19 opracowaną przez firmę AstraZeneca i Oxford University zmarł, ale dodał, że badanie będzie kontynuowane.

Oxford potwierdził plan dalszych badań, mówiąc w oświadczeniu, że po dokładnej ocenie „nie było żadnych obaw o bezpieczeństwo badania klinicznego”.

Źródło zaznajomione ze sprawą powiedziało Reuterowi, że próba zostałaby zawieszona, gdyby ochotnik, który zmarł, otrzymał szczepionkę COVID-19, co sugeruje, że osoba ta należała do grupy kontrolnej, której podano szczepionkę przeciw zapaleniu opon mózgowych.

CNN Brasil podało, że wolontariuszem był 28-letni mężczyzna, który mieszkał w Rio de Janeiro i zmarł z powodu powikłań COVID-19.

Anvisa nie podała żadnych dalszych szczegółów, powołując się na tajemnicę lekarską osób uczestniczących w badaniach.

AstraZeneca odmówiła natychmiastowego komentarza.

Federalny Uniwersytet w Sao Paulo, który pomaga koordynować badania kliniczne III fazy w Brazylii, powiedział, że wolontariusz był Brazylijczykiem, nie ujawniając, gdzie mieszka.

Rzecznik uniwersytetu powiedział, że to niezależna komisja rewizyjna zdecyduje, czy procesy będą kontynuowane. Rada składa się z ekspertów spoza AstraZeneca, uniwersytetów, nie należy też do brazylijskiego centrum badań biomedycznych FioCruz, które planuje produkcję szczepionki w Brazylii.

Do tej pory w sześciu miastach Brazylii zrekrutowano 8 000 z planowanych 10 000 ochotników i podano im pierwszą dawkę, a wielu już otrzymało drugą dawkę – powiedział.

Akcje AstraZeneca spadły o 1,8%.

Rząd federalny Brazylii planuje zakupić brytyjską szczepionkę i wyprodukować ją w FioCruz w Rio de Janeiro, podczas gdy konkurencyjna szczepionka chińskiej firmy Sinovac Biotech Ltd jest testowana w ośrodku badawczym Butantan Institute w stanie Sao Paulo.

Brazylia ma drugą najbardziej śmiercionośną epidemię koronawirusa, po Stanach Zjednoczonych, z ponad 154000 zabitych przez COVID-19. Ma trzecią co do wielkości liczbę przypadków, z ponad 5,2 miliona zakażonych, po Stanach Zjednoczonych i Indiach.

 

1 KOMENTARZ

Leave a Reply