Koflikt na Haiti. Dwóch dziennikarzy zabitych na przedmieściach Port-au-Prince

Dwóch haitańskich dziennikarzy zostało zastrzelonych w czwartek przez gang na przedmieściach Port-au-Prince. Haiti pogrążone jest w głębokim kryzysie po zabójstwie prezydenta Jovenela Moise'a pół roku temu.

Koflikt na Haiti. Dwóch dziennikarzy zabitych na przedmieściach Port-au-Prince

Dwóch haitańskich dziennikarzy zostało zastrzelonych w czwartek przez gang na przedmieściach Port-au-Prince. Haiti pogrążone jest w głębokim kryzysie po zabójstwie prezydenta Jovenela Moise’a pół roku temu.

Wilguens Louissaint i Amady John Wesley zginęli w strzelaninie na obszarze kontrolowanym przez zbrojne gangi. Bandyci otworzyli do nich ogień, gdy przyjechali na przedmieścia, by przeprowadzić wywiad z przywódcą konkurencyjnego gangu. Trzeci dziennikarz, który im towarzyszył, zdołał uciec.

Haiti od miesięcy znajduje się pod kontrolą gangów, których wpływy rozszerzyły się daleko poza biedne dzielnice stolicy kraju, Port-au-Prince. Przedmieścia, gdzie zginęli dziennikarze, są także areną zaciętych walk pomiędzy uzbrojonymi bandami.

Kryzys, z którym Haiti zmaga się od wielu lat, pogłębiło pół roku temu zabójstwo prezydenta Jovenela Moise’a – także w kwestii bezpieczeństwa. Świetnie uzbrojone gangi są praktycznie bezkarne, wykorzystując słabość haitańskiej policji i wymiaru sprawiedliwości tego kraju.

Leave a Reply