Kim Dzong Un zwołał kongres poświęcony wzmocnieniu „monolitycznych” rządów partii

Północnokoreański przywódca Kim Dzong Un zwołał bezprecedensową konferencję w celu wzmocnienia w całym społeczeństwie "monolitycznego" przywództwa rządzącej Partii Robotniczej Korei (WPK) poinformowała w czwartek agencja Reuters, cytując komunikat północnokoreańskich mediów państwowych.

Kim Dzong Un, Fot. North Korean Central News Agency (KCNA)
Kim Dzong Un, Fot. North Korean Central News Agency (KCNA)

Północnokoreański przywódca Kim Dzong Un zwołał bezprecedensową konferencję w celu wzmocnienia w całym społeczeństwie „monolitycznego” przywództwa rządzącej Partii Robotniczej Korei (WPK) poinformowała w czwartek agencja Reuters, cytując komunikat północnokoreańskich mediów państwowych.

Konferencja była pierwszą tego typu i dotyczyła „realizacji konsolidacji organizacyjnej i ideologicznej szeregów Partii pod każdym względem” oraz wzmocnienia roli przywódczej partii – podała Reuters, cytując państwowa agencja informacyjna KCNA.

„Partyjne Poradnictwo Życia”

Wydarzenie skupiło się na działach „Partyjnego Poradnictwa Życia” (PLG),które są potężnymi organizacjami monitorującymi i kontrolującymi lojalność urzędników i członków partii w całym kraju.

Zgodnie z raportem z 2019 roku przygotowanym przez amerykański Komitet Praw Człowieka w Korei Północnej (HRNK), poradnictwo życia partyjnego jest „prawdopodobnie najbardziej newralgiczną funkcją” WPK.

Jako część potężnego Departamentu Organizacji i Poradnictwa, PLG monitoruje trendy i wzorce w indywidualnych zachowaniach, szczególnie tych, które mogą zaszkodzić interesom najwyższego przywódcy, czytamy w raporcie HRNK. Jego techniki obejmują regularne sesje samokrytyki, gdzie uczestnicy są zobowiązani do wyznania swoich złych czynów i stawienia czoła oskarżeniom ze strony innych członków. Jest również odpowiedzialny za przekazywanie wskazówek od wysokich rangą przywódców i odgrywa rolę w wyborze kandydatów dopuszczonych do startu w wyborach.

W swoich uwagach do uczestników konferencji Kim nazwał partyjne doradztwo życiowe „naczyniem krwionośnym i gruczołem nerwowym”,które mocno łączą organizacje partyjne z komitetem centralnym, a także główną osią wdrażania idei i polityki partii, podała KCNA.

Kim coraz częściej organizuje wydarzenia mające na celu wzmocnienie kontroli w kraju, którym rządzi od 2011 roku. Eksperci ocenili, że wysiłki związane ze zwalczaniem koronawirusa dodatkowo pomogły jego autorytarnemu rządowi narzucić nowe formy kontroli gospodarki, podróży, mediów i innych aspektów życia społecznego.

Pozasądowe egzekucje, porwania, tortury

Według instytucji zajmujących się badaniem praw człowieka Korea Północna przeprowadza pozasądowe egzekucje, porwania, tortury i arbitralne aresztowania. Według raportów reżym w Pjongjang stosuje przemoc seksualną i zmusza do pracy przymusowej.

Korea Północna boryka się z wieloma problemami, w tym z epidemią koronawirusa, skutkami gospodarczymi sankcji międzynarodowych oraz konsekwencjami katastrof naturalnych, takimi jak wysokie temperatury i powodzie – przypomina Reuters.

Leave a Reply